Topraklama Raporu Hizmeti – 8

Topraklama raporu hizmeti olarak adlandırılan ve periyodik kontrollerin en çok bilinen üyesi topraklama ölçümü. Bugün ki yazımızda daha önce paylaştığımız yazıların devamı olarak işletme kontrollerine yer vermekteyiz. Bu kontroller ve sonuçları sizlerinde işletmelerinizin maruz kaldığı  elektriksel tehlikeler ve çözümleri ile buluşturmayı amaçlamaktadır.

topraklama-raporu-hizmeti-8

 

Yazımızda Tekirdağ / Çerkezköy ilçesinde bulunan ve her yıl periyodik kontrollerini düzenli olarak yaptıran bir firmaya yer vericez. İşletmemiz elektriksel risk analizi ve çözümleri konusunda çok hassas davrandığı kendilerine teşekkür ederiz. Bizlerde bu hassasiyete tüm işletmelerimize sunduğumuz üzere en üst seviyede kalite prensibiyle karşılık vermeye çalışıyoruz.

Topraklama Ölçümü Raporu Denetimleri

Topraklama ölçümü yaptıracak olan firmamız kendi bünyesinde imalat yapmadığından kullanımda olan makine gurubu bulunmamaktadır. Bununla birlikte tehlike sınıfı yüksek bir işletme olmasından ötürü elektriksel riskleri tam olarak belirlemek çok önemlidir. Bu sebeple aşağıda adım adım anlatmaya çalıştığımız topraklama raporu hazırlama adımları atlanmamalıdır.

İşletme içerisinde kısmi süreli elektrik kesintileri yapmak durumunda olduğumuzdan ötürü, işletme ile doğru gün ve  saati programlayarak iş süreçlerini  başlattık.

İşletme saha çalışmaları için firmaya ulaştığımızda firma yetkililerine yapılacak  işlemler ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Bu noktada oluşacak elektrik kesintilerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması ve veri kaybı oluşmaması için UPS varlığı sorgulandı. UPS’in bulunması fakat beli başlı noktaları beslemesi sebebiyle elektrik kesintilerinden etkilenmemek için cihazların kapatılmasına karar verilmiştir.

Daha sonra topraklama ölçümü faaliyetlerinin ilk adımı olan sahanın fiziki durumunu izleme adımına geçilmiştir. Bu adımda işletmenin geçen bir yıl süre içerisinde herhangi bir elektriksel değişiklik yapıp yapmadığı bilgisi alınmıştır. Gözlem faaliyetlerimiz alınan bilgileri doğruladığından kontrollerin ikinci safhası olan veri toplama adımına geçilmiştir.

Veri Toplama Adımları

Bu adımla birlikte topraklama ölçümü raporu nun sayısal içeriğini oluşturacak verileri topluyoruz. Bu verilerin doğruluğu  daha sonraki rapor yazım aşamasında yapacağımız hesaplamalar için kritik öneme sahiptir.

  1.  Öncelikle Ana dağıtım panosunun ölçüm ve kontrolleri gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki adım olan tali dağıtım panolarının kontrollerine geçilmiştir.
  2. Tali dağıtım panolarında yapılan kontroller de ana dağıtım panosunda olduğu gibi aşırı akım koruma aygıtları ile hata akımı koruma aygıtlarının çalışma karakteristikleri belirlenmiştir.
  3. Yukarıda yapılan hat başı koruma aygıtlarının testi önemlidir. Bu aynı zamanda son tüketici noktalarının kontrollerinin ilk adımını oluşturmaktadır.
  4. Son tüketici noktalarında gerekli olan tüm ölçüm noktalarının kontrolleri yapılmıştır. Bu kontroller sonucu gerekli verilere derlenerek topraklama raporu yazım aşamasına geçilmiştir.
  5. İşletme periyodik kontrol süreci tamamlandığında firma yetkilisine gerekli bilgiler aktarılarak topraklama ölçümü süreci tamamlanmıştır.
  6. Aynı gün içerisinde rapor verilerei değerlendirilerek topraklama raporu hazırlanmış ve firmaya iletilmiştir.

Sizin içinde gerekli gördüğünüz periyodik kontrollerinize katkı sunmak isteriz. İşletmenizin danışmanlık ve periyodik kontrol adımlarını bizimle yürütmek isterseniz yandaki talep formunu doldurmanız  yeterlidir. Ayrıca sayfanın en üst kısmında yer alan telefon numaramız  ve mail adresimiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.