SÜREKLİLİK TESTİ

Süreklilik testi iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında gerçekleştirilmesi gereken periyodik elektriksel testlerden biridir. Süreklilik ölçümünü önemli kılan noktalardan biri toprak hattının devamlılığı test ediliyor olmasıdır.Toprak hattında süreklilik ölçümü yaparak elektriksel iletkenler arasındaki devamlılığı kontrol etmiş ve elektrik iç tesisatında devamlılığın sağlandığı noktaları belirlemiş oluruz.Süreklilik ölçümü testi nasıl yapılır sorunsuna verilecek olan en açıklayıcı cevap bunun bir iletkenler arası devamlılık kontrolü olduğudur.bu nedenle doğru bir yaklaşım ile iletken sürekliliği testi yapılması periyodik kontrol rapor sonuçları için önemlidir..

süreklilik testi

 

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Toprak Hattı Devamlılık Testi Nasıl Yapılır?

Süreklilik testi nasıl yapılır konusunu açıklarken yukarıda kısaca bahsettiğimz noktanın atlanmaması gerekir. Toprak devamlılığı ölçümü bir diğer adıyla süreklilik testi nasıl yapılır noktasında, elektriksel sistemdeki iletkenlerin devamlılılığının test edilmesi gerekmektedir.Faz, notr ve topraklama iletkeni olarak 3 ana gruba ayrılan bu iletkenler tek tek linye ve sortilerden ana toplanma noktalarına kesintisiz ve doğru değerdeki bir direnc seviyesiyle ulaştığının kontrol edilmesi sistem bütünlüğü adına çok önemlidir ve bu yüzden süreklilik testi nasıl yapılır sorusu bu konuyu ele alırken başlıca karşılatığımız soru tiplerindendir.

Toprak Sürekliliği Testi

Toprak sürekliliği testi süreklilik ölçümündeki elektriksel iletkenlerden en önemlisi olan topraklama iletkeninin devamlılığını kontrol eden bir test yöntemidir.Elektrik tesisat uygunluk kontrolü yapılırken toprak süreklilik testi atlanmaması gereken bir durumdur. Toprak sürekliliği testi esnasında alınan sonuçlar süreklilik testi raporunda açıkça belirtilmelidir.

Toprak  Test Cihazı

VEKTORX olarak toprak sürekliliği test cihazı olarak SONEL marka cihazlar kullanmaktayız. Bu cihazlar süreklilik denetimi yapılırken standartlarda belirtilen hata paylarının altında hata payına sahip toprak süreklilik test cihazlarıdır. Peiyodik kontrollerinizi yaptırırken toprak sürekliliği test cihazının kalibrasyon belgesinin olup olmadığını lütfen kontrol ediniz.

Kazık  Testi

Ölçüm ve kontroller esnasında kazık süreklilik denetimi metodu kullanımı yaygındır. Bu metod ile yapılan ölçümlerde kablo uzunluğunu ölçüm sonucuna yansıtmayan toprak sürekliliği test cihazı kullanımına önem verilmelidir.

Çevrim Empedansı Nedir?

Bir iletkenin başlagıç ve bitişi arasındaki direnç değeri çevrim empedansı nedir sorusunun cevabı olacaktır.Örneğin toprak iletkeninin toprağa temas ettirildiği nokta ile ölçüm yapılan son nokta arasındaki empedans değeri süreklilik kontrolünde müsade edilen üst sınır değerin altında olmalıdır.

Süreklilik Ölçümü Yapan Firmalar

Vektorx süreklilik ölçümü yapan firmalar arasında kaliteli ve güvenilir mühendislik anlayışı ile sizlerin yanında olmayı kuruluş misyonu olarak benimsemiştir.

Süreklilik  Raporu

Firmamız bünyesinde bulunan uzman kadromuzla süreklilik raporu hazırlanarak tarafınızı 1 iş günü içerisinde ulaştırılmaktadır.

topraklama-olcumu-fiyati

Süreklilik Ölçümü Fiyatı

2000 TL + KDV dir.

Süreklilik Raporu Geçerlilik Süresi

Süreklilik raporu geçerlilik süresi yönetmelikte belirtilen maddeler ışığında bir yıldır.