Emo Topraklama Ölçüm Bedeli 2020

EMO topraklama ölçüm bedeli 2020 yılı için belirlenmiş olup aşağıda sizler ile paylaşılmıştır. Bu konu hakkında detaylara geçmeden önce sizlere topraklama ölçümü nedir ve nasıl yapılır kimler yapabilir kimler yetkilidir bunlar üzerinde bilgiler aktarmak isteriz.

 

emo-topraklama-ölçüm-bedeli-2019

Topraklama ölçümü elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği uyarınca nasıl ve kim tarafından yapılacağı ayrıntılı olarak açıklanmış bir periyodik elektriksel ölçüm ve kontrol hizmetidir. Bu hizmetin, iş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ve diğer yönetmelikler içerisinde hangi periyotlar ile yapılması gerektiği paylaşılmıştır.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Ölçüm Fiyatı

350 TL + KDV

(1-10 Nokta arası Topraklama Ölçüm noktasının denetimini ve raporlama hizmetini kapsamaktadır.)

Bu konulara kısaca değinmek gerekir ise:

Öncelikle topraklama ölçümü hizmeti Elektrik mühendisleri / gerekli yetkinlik derslerini almış Elektrik-Elektronik mühendisleri  tarafından yapılabilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak fen adamları ibaresi de paylaşılmaktadır. Fen adamları ibaresi ile elektrik teknikeri ve teknisyenleri de bu işi yapabileceği anlamına gelmektedir.

Topraklama ölçümü esas olarak topraklama sistemlerinin her yıl ve/ve ya belirli periyotlar ile denetlenmesini  amaçlar. Bu sayede elektriksel riskleri minimize etmek için tesis edilen topraklama koruma sistemi işlevini etkin bir şekilde yerine getirilip getirilmediği belirlenir.

Topraklama ölçümü yapan elektrik mühendisleri sizlere ölçüm ve kontrol denetimlerinde yapılan işlemleri ayrıntılı olarak açıklayan bir rapor sunacaklardır. Topraklama raporu adını alan bu raporlarda bazı önemli bilgilerin yer alması gerekmektedir. Yönetmeliklerde belirtildiği şekliye hazırlanması gereken topraklama ölçüm raporu sizlere belirli bir ücret ile yansıtılacaktır. Bu hizmetin ücreti EMO tarafından belirtildiği şekliyle aşağıdadır.

Aşağıdaki tabloda topraklama direnci ölçümüne ilişkin gerekli ücret tarifesi EMO en az ücret tarifesi kitabından alınarak yayınlanmıştır.

Emo Topraklama Ölçüm Bedeli 2020 Ücretleri

YG tesislerinde 3 ölçüme kadar sabit bedel 780 TL + KDV
Artan her YG ölçüm için* 47 TL + KDV
AG tesislerinde 3 ölçüme kadar sabit bedel 516 TL + KDV
Artan her AG ölçüm için * 31 TL + KDV

Topraklama Raporu

Konuyla ilgili merak edeceğiniz konulardan biri olan topraklama raporu detayları hakkında ki yazımıza topraklama raporu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Sizler  için paylaştığımız yazılarımızı facebook üzerinden takip etmek için sayfamıza VEKTORX ‘ i tıklayarak ulaşabilirsiniz