İZOLASYON DİRENCİ STANDARTLARI

izolasyon direnci standartları veya diğer adıyla yalıtım direnci standartlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

izolasyon-direnci-standardi

 

İzolasyon Direnci Hesabı

Yalıtım direncinin ölçümünde, megerin ölçüm kademesinin belirlenmesi Ölçümü yapılacak (motor,trafo,kablo,bara) çalışma geriliminin 2 veya 2,5 katı (bazı normlarda 3 katı) Alınarak megerin komütatörü o ölçüm kademesine getirilir.İzolasyon direnci hesabı Örnek: çalışma gerilimi 400 V olan motor,kablo,trafo yalıtım direncinin ölçümü. 400×2=800 veya 400×2.5=1000 V kademesi ile ölçüm yapılacak. 1000×2.5=2500 V gibi ölçülen değerler yukarıdaki cetvel çerçevesinde değerlendirilir. 1 volt için olması gereken yalıtım direnci en az 1000 ? olmalı 230 V la çalışan bir motor için test gerilimi 230×2 =460 v -500 V ölçülecek yalıtım direnci 230×1000 =230 000 ? olmalıdır.

İzolasyon Megeri

İzolasyon megeri normal çalışıp çalışmadığının kontrolü: Ölçü aletinin direnç kademesinde iki ucunu birleştirdiğimizde okunacak değerin (0) olması gerekir. İki ucu açık durumda ( ? ) olması gerekir. Ölçü aletinin komütatörü ölçülecek büyüklüğün konumuna getirilmelidir. (volt-amper-ohom-ac-dc v.b)

Pano İzolasyon Testi Nasıl Yapılır

a-Ölçü aletinin bataryası veya pillerinin yeni olup olmadığına bakılır.

b-Bağlantı kabloları (PROB) sağlam olup olmadığı kontrol edilir.

c-Ölçüm noktasında iyi temas sağlanması için kabloların ucunda timsah ağzı (krokodil ) olmalıdır.

d-Bağlantı kabloları orijinal değilse,kullanılacak kabloların direncinin küçük olmasına dikkat edilir.

e-Ölçüm sırasında alınan değerler mutlaka kayıt edilir.

İzolasyon Direnci Değerleri

Ölçümü yapılan noktaların izolasyon direnci değerleri ölçüm yapılan gerilim değerine göre değişmektedir. Uygunlanan gerilim değerine göre elde edilen sonuç raporları ile izolasyon ölçümü tamamlanmış olur.

topraklama-olcumu-fiyati

İzolasyon Seviyesi Ölçümü Fiyatı

750 TL + KDV dir.