ÇEVRİM EMPEDANSI ÖLÇÜMÜ

Çevrim empedansı ölçümü alternatif akım sistemlerindeki direnç dışında kalan bileşenlerin vektorel toplamı olarak ifade edilen toplam direnç değeridir ve bu değerin ölçümüne çevrim empedans ölçümü denir.Elektriksel olarak kutupsal şekilde gösterilir ve toplanırlar.Empedansı oluşturan bileşenlerden omik, indüktüf ve kapasitif dirençler gündelik hayatta pek çok zaman iç içe bulunmaktadır.Sistemlerin karakteristiği göz önüne alındığında toplam çevrim empedans ölçümü oldukça zahmetli ve karmaşık bir iştir.Çevrim empedans ölçümü işletmelerde elektriksel sistemlerin analizi ve arıza tespitinde kullanılan teknik bir ölçüm olduğundan sahada elde edilen veriler oldukça titizlikle incelenmeli ve çevrim empedans ölçümü raporu hazırlanmalıdır.

cevrim-empedans-kucuk-resim

 

Çevrim Empedansı Hesabı Nasıl Yapılır?

Çevrim empedansı hesabı ve ölçümü periyodik kontrol hizmetleri içerisinde topraklama ölçümü ile birlikte anılır.Hat empedansı olarak da bilinen çevrim empedansının topraklama geçiş direncinden farkı saf omik direnç dışında hattın alternatif akım altında gösterdiği direnci de vektorel olarak toplamı şeklinde ifade etmesindendir.

Empedans Ölçüm Cihazı

Saha verileri toplanırken özellikle son tüketici noktalarından alınan değerler empedans ölçüm cihazı tarafından değerli veri olarak okunmalıdır.Ölçüm esnasında okunan verilerin doğruluğu çevrim empedans ölçüm cihazı nın hata sınırı ile doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple çevrim empedans ölçüm cihazı nın mutlaka senede 1 kez kalibrasyonu yapılmalıdır.

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Empedans Ölçümü Nasıl Yapılır?

İşletmelerimizin talebi doğrultusunda gerçekleştirdğimiz çevrim empedans ölçümü hizmeti yukarıda da bahsettiğimiz üzere topraklama geçiş direnci ölçümü ile pek çok kez karıştırılmaktadır.Empedans ölçümü nasıl yapılır sorusu na verilen cevaplar bu yüzden topraklama geçiş direnci ölçümüne dair cevapları kapsamaktadır.VEKTORX uzman kadrosu, talepleriniz doğrultusunda en hızlı ve güvenilir mühendislik hizmetlerini sizlere sunmaktadır.

Çevrim Empedansı Ne Demek

Çevrim empedansı bahsedildiği üzere loop empedansı olarakda bilinir. ve bir çevrim esnasında oluşan tüm direnç bileşenlerinin vektorel toplamına eşittir.

Sınır Çevrim Empedansı

Ölçümler sonucunda hazırlanan çevrim empedans raporunda sınır çevrim empedansı değerleri her bir hat çevrimi için ayrı ayrı değerlendirilmeli ve yazılmalıdır.

Çevrim empedansı geçerlilik süreci

Çevrim empedansı ölçümü

raporu geçerlilik süresi topraklama ölçümü raporu geçerlilik süresi ile aynıdır.

Çevrim Empedansını Kimler Yapabilir?

Elektrik topraklama yönetmeliği tarafından düzenlenen çevrim empendansı ölçümü kontrolleri yetki belgelerine sahip uzman mühendis kadromuz ile gerçekleştirmekteyiz.

Çevrim Empedansı Ölçümü Kampanyaları

topraklama-olcumu-fiyati

Çevrim Empedans Ölçümü Fiyatı

2000 TL + KDV dir.

(1-10 Nokta arası Çevrim Empedans Ölçüm noktasının denetimini ve raporlama hizmetini kapsamaktadır.)