PARATONER TESİSATI

Paratoner muayene : Elektrik yüklü olan bulut ile yerküre arasındaki elektriksel yüklerin hızlı deşarj olma olayına yıldırım,bu tehlikeli deşarjı güvenlikli bir yol üzerinden toprakla buluşturan sisteme paratoner tesisatı denir.

paratoner-muayene

 

Paratoner tesisatı bulunduğu yapının en üst noktasına konumlandırılır.Yalıtkanlığını kaybederek iletken hale gelmiş hava koridoru üzerindeki yük deşarjı bu paratoner tesisatlarının görevidir.Paratoner yönetmeliği ne göre kurulan paratoner tesisatı ile etkili güvenlik sağlanabilmektedir.

Şiddetli hava olayları esnasında atmosferdeki bulutlar 10 milyon volt civarında bir elektriksel yük meydana getirir. Atmosferik koşulların devamı halinde bulutların yerküreye yakın olan kısımlarında negatif yükler birikir. Aynı durum yerkürenin buluta yakın olan noktalarında pozitif elektrik yükü halinde ortaya çıkar. Bazen bu anlatılan durumun yük bakımından terside oluşabilmektedir. Atmosferik olaylar devam ettiği müddetçe bu yüklerin miktarı artar ve aslında yalıtkan olan hava iletken hale geçmeye balar. Bu esnada farklı yüklerin oluşturduğu potansiyel çok yüksek bir noktaya erişerek havayı deler.

Bu olay sonucunda atmosfer ile yerküre arasında 2000 ile 200000 amperlik bir yük akışı meydana gelir.Paratoner tesisatı daha iletken olduğu için yük boşalması bu iletkener üzerinden olur.

Paratoner Muayene Yönetmeliği

Yıldırımdan koruma tesisatı yönetmeliğinin bilinen adı olarak paratoner muayene yönetmeliği elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği ve ilgili standartlar tarafından düzenlenir.Paratoner yönetmeliği ne aşşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Paratoner Ölçüm Raporu Örneği

Uzman kadromuz ile detaylı olarak hazırladığımız paratoner topraklama ölçümü raporu örneğini yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Paratoner Kontrolünü Kim Yapar

Paratoner kontrolünü kim yapar:Yetki belgelerine sahip Elektrik Mühenidsleri ile Elektrik-Elektronik Mühendisleri paratoner tesisatı kontrolünü yapmada yetkili kişilerdir.

Paratoner Kontrolü

Paratoner kontrolünde paratoner topraklama geçiş direnci ölçümü ile birlikte imalat kontrolü gerçekleşririlmelidir. VEKTORX paratoner kontrolü için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Paratoner Topraklama Direnci Kaç Olmalı

Topraklama direnci konusunda ele alındığı gibi topraklama direnci ve paratoner topraklama direnci kaç olmalı sorularına şu şekilde yanıtlayalım. Özel olarak paratoner topraklama direnci 10 ohm seviyesinin altında olmalıdır.

Paratoner Tesisatı Kontrolü Süresi

Geçerli standart ve yönetmelikler uyarınca VEKTORX paratoner tesisatı kontrol süresi 1 yıldır.

Paratoner Muayene Kontrolü Ücretleri

VEKTORX olarak paratoner tesisatı kontrol ücretleri her yıl elektrik mühendisleri odası tarafından belirlenen fiyatlar üzerinden oluşturmaktayız.Paratoner tesisatı kontrol ücretleri ile ilgili avantajlardan yararlanmak için paratoner tesisatı kampanyalarına göz atabilirsiniz.

topraklama-olcumu-fiyati

Paratoner Direnci Ölçümü ve İmalat Kontrolü Fiyatı

750 TL + KDV dir.

Paratoner Tesisatı Kontrolü Kampanyaları

Aşağıdaki linklerden VEKTORX paratoner tesisatı kontrolü kampanyalarına ulaşabilirsiniz.