TOPRAK ÖZGÜL DİRENCİ ÖLÇÜMÜ

Toprak özgül direnci : toprak , maddenin 3 halinide içerisinde barındıran bir yapıdır.Toprak  direnci ölçümün nde bu yapı incelenmektedir.Hava toprağın gaz halinden oluşan katmanıdır ve toprağın genel olarak boşluklu yapıda olması sebebiyle içerisinde bulunur. Sıvı hal olarak içerisinde su bulunan toprağın yapısında esas olarak yer tutan katı hal ise inorganik ve organik yapılardan meydana gelir. Toprak  direnci ölçümü olarak ifade edilen değer bu 3 yapının birleşim oranları ile meydana gelir. Genel olarak tüm hacmin % 50 sini katı hal kaplar ve toprak  direnci ölçümünde temel olarak bu yapının karakteristiği ön plandadır ve genel olarak topraklama ölçümü ile karıştırılmaktadır.

topraklama-olcumu-haber-resim

Katı hal birleşimi inorganik ve organik yapılardan meydana gelir. Orta karar bir toprağın %95 i inorganik ve % 5 ide organik yapıdadır. İnorganik yapı ağırlıklı olarak oksijen, silisyum, aliminyum ve demirden meydana gelir. İşte bu durum toprak özgül direnci ölçümünün her bölgede farklı değer almasına neden olur. Toprak boyutları gibi birçok özelliği bilinmeyen bir iletkendir.

Toprak Özgül Direnci Ölçüm Raporu

VEKTORX firması olarak toprak özgül direnç ölçümünüzü yetkin mühendislerimizle ve son teknoloji cihazlarımız ile gerçekleştirerek toprak özgül direnci ölçüm raporunu size özel rapor formatı ile sunmaktayız.

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Toprak Direnci Nasıl Ölçülür.

Doğru akım toprakta çok büyük kesitte ilerlerken alternatif akımda bu akım yolu daralır ve kenarlara dogru sıkışır. Bu sebepten alternatif akım toprak içerisinde çok derinlere ilerleyemez. Özgül direnç değeri nekadar büyük ise hata akımı toprak içerisinde okadar az derinliğe ilerleyebilir. Toprak özgül direnç ifadesi 1 m³ toprağın direncidir birimi ohm.m dir.

Toprak  Direnci Birimi

Toprak  direnci birimi ohm.m dir.

Toprak  Direnci Değerleri

Toprak  direnci değerleri toprağın yapısına göre,içerisinde ihtiva ettiği organik ve inorganik bileşiklerin miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Toprak  Direnci Hesabı

Toprak  direnci hesabında genel olarak sondalar kullanılmaktadır. 3 uçlu ve dört uçlu toprak  direnci hesabı yöntemleri en yaygın kullanılan yöntemlerdendir.

Özgül Direnç Nedir

Özgül direnç yukarıda da bahsedildiği gibi toprağın kendisine has toprak özgül geçiş direnci değeridir.