YÜKSEK GERİLİM İŞLETME SORUMLULUĞU

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu , YG (yüksek gerilim) Elektrik Tesislerinde can mal güvenliğini tehdit eden tehlikeli durumlara karşı öncelikle hayati ve maddi güvenliği sağlamak ve kayıpları önlemek için gerekli yüksek gerilim işletme Sorumluluğu hizmetlerinin üstlenilmesi işidir. Trafo işletme sorumluluğu nun bir diğer adı Trafo Sorumluluğu dur. Bu hizmet,Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 60. maddesi ile düzenlenmiştir.

topraklama-raporu-nasil-hazirlanir

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) düzenlemesine göre trafo m tesislerinin amacına uygun hizmet verebilmesi ve sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürebilmesi için yetkili kişilerce Trafo işletme sorumluluğu nun üstlenilmesi, denetim ve kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
YG işletme sorumluluğunu kimler yapabilir sorusunun cevabı trafo İşletme Sorumluluğu Belgesine sahip Elektrik-Elektronik Mühendisi ve Elektrik Mühendisi olacaktır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Nasıl Yapılır

Trafo olarak adlandırdığımız transformatörler elektrik enerjisini oluşturan akım ve gerilim öğelerini belirli oranlara ayarlamamızı sağlayan makinelerdir. Genel  olarak yapılan iş statik olarak çalışan bileşenler sayesinde sağlanmaktadır. Bununla birlikte büyük güçlü trafolarda gerek söndürme gerek ayar kademeleri kısımlarında hareketli parçalar kullanılabilmektedir.

Günümüzde telefon şarj cihazlarının içerisinde dahi kendine yer bulan transformatörler elektrik enerjisinin üretilmesi safhasından evlerimize ulaşıncaya kadar bizlere hizmet vermektedir. İşletmelerin güç gereksinimlerine bağlı olarak kendilerine ait veya elektrik tedarik eden kuruluşların kurulumlarını yaparak işletmeye aldığı trafoları kullanılabilmektedir.

Yüksek Gerilim işletme elemanlarının, trafoların kurulumu esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. İlk defa trafo kurulumu yapacak firmaların bu noktaları gözden kaçırmaması için gerekli bilgi ve tecrübe altyapısına sahip firmalar ile çalışması ve danışmanlık hizmetleri alması trafonun işletme maliyeti gibi ekonomik ve diğer etmenler de büyük avantajlar sağlayacaktır.

İndirme merkezleri ve diğer  özel statüdeki trafolar dışında genel olarak transformatör kurulumları iki tip yapılmaktadır. Direk tipi trafolar ve köşk tipi trafolar şeklinde kurulumu yapılan bu merkezler işletme safhasında da farklı denetim tiplerine tabiidir.

Trafo işletme sorumluluğu nasıl yapılır ise hangi kalite seviyesinde denetimlere tabi tutulur ise işletmenin olası kaza risklerinden kaçınması o miktarda artacaktır.

YG işletme sorumlusu denetimlerde ve işletme esnasındaki yapılacak uygulamalar da yüksek gerilim işletme sorumluluğu hizmet sözleşmesi maddelerine tam olarak bağlı kalmalıdır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Sözleşmesi

Yüksek gerilim işletme sorumlusunun görevleri Trafo  hizmet sözleşmesinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Kısaca şu şekildedir:

*Trafo Hizmet Sözleşmesi kapsamında sorumluluk hizmetini ifa edebilecek olanların kimler olduğuna dair tanımı ile,

*Hizmet talebinde bulunanlar ile hizmeti ifa edenlerin sorumluluklarını açıkça belirtir ve trafo sorumluluğu hizmet sözleşmesi ile bu hususları yasal güvence altına alır.

Yukarıda özetlenmiş kurallar bütünü ile yüksek gerilim sahasında yapılacaklar ve trafo merkezlerinin sağlıklı sorunsuz çalışmasını sağlayacak adımlar açıkça belirtilmiştir.

Hizmet sözleşmesinin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

yuksek-gerilim-isletme-sorumluluğu-sözlesmesi

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Belgesi Geçerlilik Süresi

Yukarıda kısaca değindiğimiz sözleşmeler her yılın Aralık ayının son günü (31.12.—-) tarihinde sona ermektedir.

İmzalandığı tarih itibari ile yürürlüğe giren sözleşme maddelerinde o yıl için belirlenmiş ücretler ve ödeme tarihleri de açıklanmıştır. Aşağıda gerekli bilgilere yer verilmektedir. Trafo merkezleri için işletme sorumluluğu ihtiyaçlarınız karşılamak ve doğru kalitede hizmet almak için VEKTORX ile iletişime geçebilirsiniz. Her yıl Kasım ayı başlangıcı ile sözleşmeleri yenileme başvuruları alınmaktadır

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Ücretleri

Her yıl Elektrik Mühendisleri odası tarafından belirlenen trafo işletme sorumluluğu ücretleri firmalara aylık olarak yansıtılır ve ocak- aralık ayları boyunca 1 yıllık süre için geçerlidir. Trafo işletme sorumluluğu ücretleri için hazırladığımız avantajlı kampanyalara göz atabilirsiniz. Trafo işletme sorumluluğu ücretleri hangi hizmetleri kapsamaktadır yine kampanyalar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Ücretleri 2018

Elektrik mühendislerinin bağlı bulunduğu kuruluş olan emo her yıl gerekli çalışmaları yaparak sene içerisinde yüksek gerilim işletmelerine sunulacak ücretleri belirlemektedir. Bu ücretlendirmenin bazı  özel durumları da vardır ver bunlarda yine her yıl yayımlanan en az ücret tarifesi kitabında açıklanmaktadır. Aşağıda 2018 yılı en az ücret tarifesi kitabından alınmış trafo merkezileri için uygulanacak ücret tarifesi yer almaktadır.

yuksek-gerilim-isletme-sorumlulugu-ucretleri-2018

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Ücretleri 2019

2019 yılına dair yg tesisleri işletme sorumluluğu ücretleri kasım ayı sonunda belirlenerek açıklanmıştır. Belirlenen bu ücret tarifesi emo tarafından yayınlanan 2019 yılı elektrik mühendisleri odası en az ücret tarifesi kitabında yer almıştır. 2019  En az ücretleri kitabının özel olarak trafo işletme sorumluluğu ile ilgili olan kısmı aşağıda sizler ile paylaşılmaktadır.

yuksek-gerilim-isletme-sorumlulugu-ucretleri-2019

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Ücretleri 2020

2020 yılına dair en az ücretleri içeren emo kitapçığı yayımlanmıştır. En az ücret tarifesi içerisinde yer alan trafo sorumluluğu ücretleri özel olarak sizinle paylaşılmaktadır.

yuksek-gerilim-isletme-sorumlulugu-ucretleri-2020

YG İşletme Sorumluluğu Ücretleri 2021

2021 yılına dair en az ücret tarifelerini içeren kitapçık yayımlanmıştır. Bu sebeple kitapçık içerisinde ki ücretlendirme tablosu sizler ile paylaşılmaktadır.

yuksek-gerilim-isletme-sorumlulugu-ucretleri-2021

YG İşletme Sorumluluğu Ücretleri 2022

2022 yılı için hazırlanan en az ücretler kitabı yayınlanmıştır. Konuyla ilgili olan kısmı sizler için paylaşıyoruz.

yuksek-gerilim-isletme-sorumlulugu-ucretleri-2022

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu belgesi emo

Yukarıda genel hatları ile bilgi vermeye çalıştığımız kuvvetli akım tesisleri işletilmesi hususu için gerekli evraklar bağlı bulunduğumuz oda tarafından yayımlanmaktadır. Karşılıklı olarak imzalanacak belge olan yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesi emo dan temin edilmektedir. Matbu evrak listesi içerisinde yer alan sözleşmeler her bir trafo için 4 nüsha olarak yayınlanmaktadır.

Elektrik  Tesisleri Trafo Sorumluluğu Yönetmeliği Resmi Gazete

Elektrik trafo tesisleri işletme sorumluluğu yönetmeliği resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği maddeleri konuyu açıkça düzenleyerek çalışma hayatında gerekli uygulamaların yapılması sağlanmıştır.

Elektrik trafo  sorumluluğu yönetmeliği pdf haline aşağıda bulunan mevzuatlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Aylık gerçekleştirilen denetimler sonucunda hazırladığımız trafo tesislerinde işletme sorumluluğu periyodik kontrol formu işletme sahiplerine ulaştırılarak gerekli aksiyonların alınması sağlanmaktadır.

Sizde trafo işletme sorumluluğu aranıyor şeklinde bir hizmet ihtiyacı içerisinde iseniz VEKTORX olarak sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde belirtildiği üzere işletme ve trafo  sorumluluğunu üstlenecek yetkili kişilerce imzalanmış trafo kontrol süresi her yıl 31 aralık tarihinde sona ermektedir. Trafo  sorumluluğu kampanyaları ile ilgili hazırladığımız sayfalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Zorunlumu

Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Cezası

Yüksek gerilim tesislerinin işletilmesi ve gerekli bakım protokollerinin yerine getirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu konudaki cezalar enerji piyasası düzenleme kurumu tarafında güncellenmektedir. Bununla beraber elektrik iletim ve dağıtımından sorumlu elektrik enerjisi tedarik eden kuruluşlar trafo işletme sorumluluğu sözleşmesi yapmayan firmalara yaptırımlarda bulunmaktadırlar.

Bu yaptırımlar genel olarak hizmetin durdurulması şeklinde olmakla birlikte para cezası ve diğer işletme engellemelerini de kapsamaktadır. Elektrik tedarik eden kuruluşların maddi cezalar dışında hangi hususlarda kısıtlamaya gittiği hakkında açıklayıcı örnek bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu iş ilanları hakkında gerekli hizmet alımına ihtiyaç duyan işletmelere VEKTORX olarak hizmet vermekten mutluluk duyarız. Bahse konu hizmet kapsamında avantajlı paket kampanyalarımız mevcuttur. Trafo gücü ve adedinizi paylaşarak yukarıdaki fiyat talebi formunu doldurarak veya mail adresimize mail göndererek işletme sorumluluğu tekliflerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca periyodik ölçüm ve kontroller hakkında yaptıracağınız elektriksel kontroller sizlere ücretsiz yardımcı olmaktayız. En çok talep edilen kontrol hizmetlerinden olan topraklama ölçümü hizmeti hakkındaki yazımıza ulaşabilir ve bizler ile iletişime geçebilirsiniz.