KAÇAK AKIM RÖLESİ KONTROLÜ

Kaçak akım rölesi kontrolü : Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) elektrik çarpmasına karşı korumada prensip olarak öncelikle akımın insan vücudu üzerinden geçmesinin engellenmesini amaçlamıştır. Elektriksel sistemlerde (bkz.Elektrik Tesisat Kontrolü) belirli periyotlar ile kaçak akım rölesi kontrolü yapılmalıdır. Sistemin etkin bir şekilde korunması kaçak akım rölelerinin sağlıklı bir şekilde çalışır olmasına bağlıdır.

kaçak akım koruma aygıtı resim1

Kaçak akım kontrolü’nün temel olarak yapılmasının sebebi, hata akımı oluştuğunda; açıktaki iletken bölüme dokunan bir insan üzerinden, değeri çarpma akımından daha büyük olan bir akımın otomatik olarak çok kısa sürede kesilmesi yöntemi, dolaylı dokunmaya karşı etkili bir koruma sağlamaktır. Bu kaçak (artık) akım rölesi adı verilen bir hata akımı açma anahtarı kullanılarak gerçekleştirilir. 30 ma , 300mA, 500mA, 1 A gibi çeşitleri olan artık akım anahtarlarının ülkemizde yürürlükte olan yönetmelik gereği kullanılması insan hayatını koruma ve yangından korunma adına zorunludur.

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Kaçak Akım Rölesi Neden Atar?

Artık akım anahtarı (kaçak akım rölesi) sistematik olarak kontrol ettiği hattın kendinden sonra gelen bileşenlerini korur. İç yapısında Faz ve nötr kontrolü yapan bir bobine sahip olan kaçak akım rölesi giren ve çıkan düğümler arası, belirlenen seviyenin üzerinde bir hata akımı tespit ettiğinde sistemi öncesinden ayırarak korumasını gerçekleştirir. Kaçak akım rölesi bu sebeple açma yapar yani atar.

Kaçak Akım Rölesi Test Cihazı

VEKTORX olarak Artık akım anahtarı kontrolünde açma akımı,açma süresi gibi önemli değerler yetkin mühendislerimiz ve son teknoloji kaçak akım rölesi test cihazlarımız ile ölçülerek sizlere özgün rapor formatı şeklinde sunmaktayız.

topraklama-olcumu-fiyati

Kaçak Akım Rölesi Testi Fiyatı

2000 TL + KDV dir.