TERMAL KAMERA ÖLÇÜMÜ

Termal Kamera Ölçümü : Elektrik iç tesisat uygulamlarında önemli bir yere sahip olan termal kameralar gelişen teknoloji ile birlikte çok daha etkili bir hale gelmiştir.Çevremizde enerji ile iş yapan tüm cihazlar, yapısında normal işleyişini olumusuz etkilicek durumlar oluşmadan önce ısınarak bizlere uyarı vermeleri termal kamera kullanım alanları ndan biridir.. Isınan cisimler etrfa IR (ısı) dalga yayarlar.

termal-kamera

Termal kamera kullanım alanları üzerinde yer alan sensörler sayesinde görüntünün ısıl düzeyini ölçerek ekrana yanstan cihazlardır. Termal kamera ölçümü yapıdaki elektrik ve mekanik sistemler üzerinde gerçekleşirilir. Termal kamera kullanım alanlarıelektrik panoları, iletim hatları, aşırı yüklenen enerji sistemlerinin bağlantı hatalarının ve gereğinden fazla yüklenip ısı yaratan yerlerinin tespitidir.

• Transformatör, Motor ,Pompalarda ve Şalt Sahasında,

• Elektrik panolarında (bkz. Pano görsel ve fiziksel muayenesi),

• Şalter, kontaktör, kesici ve sigortalarda (bkz.Kaçak Akım Anahtarı)

• Enerji kablolarında,Panolarda (bkz. Pano Görsel ve Fiziksel Muayene),

• Buhar, basınçlı gaz, sıcak su hatları ve vanalarında,

• HVAC (Isıtma, Havalandırma ve Klima) Sistemlerinde,

• Motor, rulman, dönen parçaların yağlanmamasından kaynaklanan sürtünme ve oluşturduğu yerlerin tespiti (bkz. Asansör Muayenee),

• Bina duvar, çatı ve yalıtımı yapılmış sistemlerin izolasyon kontrollerinde (bkz. Enerji Kimlik Belgesi)

Termal Kamera Ölçüm Raporu

Termal kamera ile yapılan bu ölçümler sisteme (bkz. Elektrik Tesisat Kontrolü) müdahele etmeden dışarıdan yapıldığı için kontroller güvenli ve tam doğrulukla yapılabilmektedir. Termal Kamera ölçüm raporu nuzu son teknoloji cihazlarımız ve yetkin mühendis kadromuzla ölçümleyerek sistemleriniz hakkında tam ve doğru bilgiyi sizlere sunuyoruz.

İSG periyodik kontrollerinden biri olan topraklama ölçümü temel anlamda insan hayatı üzerinde tehlike oluşturabilecek, elektrik enerjisi ile çalışan cihaz, makine, bina, işletme vb. noktaların kontrol edilmesi vetopraklama ölçümü raporu hazırlanmadan önce Elektrik Mühendisleri Odası ( EMO ) na bağlı topraklama ölçümü yetki belgesine sahip mühendisler tarafından gerçekleştirilen saha faliyetleri ile Türk Standartları Enstitüsü ( TSE ) ve küresel kurum ve kuruluşların belirlediği standartlara uygunluğunun araştırılması,topraklama ölçümü ve kontrol edilmesi faaliyetlerinin tümünün adıdır.