TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ RAPORU

Topraklama ölçümü raporu 28628 sayılı iş ekipmanları kullanımda sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği uyarınca belirli periyotlar ile yapılması gereken topraklama ölçümü faaliyetlerinin yetkili kişiler tarafından hazırlanmış yasal denetim raporudur. Bu rapor ilgili denetimlerde denetmenler tarafından istenerek gerekli ölçüm ve kontrol faaliyetlerinin yapılıp yapılmadığı ve bu faaliyetler ışığında topraklama tesisinin durumu hakkında bilgi vermektedir. Topraklama ölçüm raporu ile ilgili olarak topraklama ölçüm raporu fiyatı ve topraklama ölçüm raporu kimler verebilir soruları ile diğer konulara bu yazımızda değinmeye çalıştık.

topraklama-olcumu-raporu

 

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Topraklama ölçüm raporu kimler yapabilir

Topraklama ölçümü gerekli eğitim ve öğretime sahip, topraklama ölçümü eğitimi alanında yetki belgelerine sahip SMM – BT belgelerini alarak bu yetkinliklerini gerekli görüldüğünde ilgili belgeler ile sunabilecek uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Elektrik mühendisleri odası ( topraklama ölçümü EMO ) tarafından beyan edildiği şekliyle topraklama ölçümü raporu kimler yapabilir sorusu Elektrik Mühendisi ve Elektrik – Elektronik Mühendisleri tarafından yapılmalıdır.

Bu ifade yukarıda bahsettiğimiz üzere 28628 sayılı İş Ekipmanları Kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği içerisinde geçen;

Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. hükmü ile bir noktada çelişmektedir.

İki ifadenin birbirleriyle çelişiyor gibi gözükmesinin bir nedeni Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği içerisinde yer alan ve topraklama ölçümü raporu hazırlanmadan önceki aşamada kullanılacak topraklama kontrol formu ve raporlaması ile ilgili verilen örnekte ölçüm ve kontrolü yapan mühendisin imzası ibaresi ile konunun kısıtlanmış olmasıdır.

Genel olarak saha faaliyetlerin de bazı firmalar kontrol faaliyetlerinde tekniker ve teknisyen arkadaşlar görevlendirilerek raporlama kısmını lisans eğitimini tamamlamış arkadaşlarımız yanı mühendisler hazırlamaktadır. Bir çok firma ise hem topraklama ölçümü ve kontrol faaliyetlerini aynı zamanda topraklama ölçümü raporu yazım aşamalarını mühendislere yaptırmaktadır. Her iki durumda, yönetmelikler içerisinde kendisine dayanak oluşturabilecek noktalar bulmaktadır.

Topraklama ölçümü raporu hazırlanması

ndaki ilk aşamalarda gerekli denetim faaliyetleri gözlemlenerek durum tespiti yapılmalıdır. Bu notadan sonra saha faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlarda mevcut toprak zemin bulunuyor ise toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği İçin toprağın karakteristik durumu tespit edilmelidir. Bu işlem aynı zamanda toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği hazırlamak için de özel olarak kullanılmaktadır.

İşletme ve bina topraklama ölçümlerinde doğalgaz tesisatlarında gerekli doğalgaz topraklama ölçüm raporuda hazırlanmalıdır. Doğalgaz tesisatları ve diğer tesisatların topraklama ölçümü ile ilgili ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

VEKTORX olarak alanında uzman mühendis kadromuz ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışma prensiplerimiz ile hızlı, dürüst teknik olarak en yüksek kapsamlı topraklama ölçüm raporu hizmetini sizlere sunmak için çalışmaktayız.

Topraklama ölçümü faaliyetleri için gerekli kapsamların belirlenerek topraklama ölçümü İstanbul, bina topraklama ölçümü gibi özelleşmiş ölçüm protokollerimiz ile birlikte diğer periyodik kontrolleriniz için teklif sayfamıza ulaşabilir topraklama ölçüm raporu fiyatı için teklif alabilirsiniz.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Ölçümü Fiyatı

750 TL + KDV dir.