TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ İSTANBUL

Topraklama ölçümü İstanbul : Günümüzde faaliyet gösteren işletme kurum ve kuruluşlar ile konutların tamamı yürürlüğe giren yapı yönetmeliği ile topraklama koruma sistemlerini tesis etmeli ve bunların belirli aralıklar ile topraklama ölçüm adını verdiğimiz denetim faaliyetleri ile kontrol ettirmelidirler. Topraklama ölçüm kontrolü İstanbul ve tüm türkiyede yasa ve yönetmelikler ile zorunlu hale getirilmiştir. Peki topraklama ölçüm İstanbul ve türkiye şartlarında ne anlama gelir nasıl yapılır? Topraklama ölçümü İstanbul gibi toprak zeminin kısıtlı olduğu noktalarda hangi topraklama teknik hesaplama yöntemleri ile belirlenebilir. Bu ve benzeri konuları sizler için açıklamaya çalıştık.

 

topraklama-olcumu-istanbul-1

 

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Topraklama Ölçümü Nedir?

Toprak elektrik ve tüm alt disiplinlerinde sıfır potansiyel olarak tanımlanır. Bu istenmeyen elektrik yüklerinin toprak kütlesine ulaştırarak nötralize edilmesi anlamına gelmektedir. Topraklama geçiş direnci denetimi nedir konusunda önce topraklama sisteminin ne olduğuna bir göz atalım. Topraklama elektrik enerjisi ile çalışan veya bu elektrik enerjini kullanan araç, makine ve ekipmanlar ile tüm elektrik izdüşüm yollarının toprak ile irtibatlandırılması anlamına gelir. Bu yapı topraklama sistemleri kontrolü nedir İstanbul ve çevresinde nasıl yapılır konusunda bizim denetim faaliyetlerimizin ana omurgasını oluşturmaktadır. Topraklama ölçümü nedir sorusunun cevabı işte bu topraklama sistemlerinin denetlenmesi ve ölçülmesi faaliyetlerin tümünün adıdır. Topraklama sistemlerinin ölçümü yapıldıktan sonra topraklama ölçüm raporu olarak bilinen yasal denetim raporları oluşturulmalıdır.

Topraklama Ölçümü Raporu

topraklama-ölçümü-raporu

Bu alanda belirteceğimiz üzere topraklama ölçümü raporu hazırlamak için belirli yetkinliklere sahip olmak ve ilgili kuruluşlarca yetkilendirilmiş olmak gerekir. Topraklama ölçümü raporu İstanbul ve tüm türkiye kapsamında VEKTORX ‘in yetkili olduğu periyodik ölçüm yöntemlerinden biridir. Topraklama ölçümü raporu İstanbul kimler hazırlayabilir veya topraklama ölçüm raporu kimler verebilir İstanbul sorularına cevap vermeye çalışalım. Topraklama ölçümü teorik bilgisi ve saha faaliyetleri yetkinliği açısında elektrik disiplinin altında incelenir. Bu incelemeyi yapabilmek için lisans düzeyinde verilen elektrik çalışma karakteristiklerine sahip olunması ve bunun ilgili oda tarafından sınav yoluyla tespit edilmiş olması gerekir.

Topraklama Ölçümü Yönetmeliği

topraklama-ölçümü-yönetmeliği

Elektrik mühendisleri odası tarafından hazırlanan topraklama ölçümü yönetmeliği İstanbul ve türkiye sathında bu faaliyetleri yürütecek kişileri açıkça tanımlamış olmasına rağmen İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinde konu mühendislik ünvanına gerek olmadığını belirten bir ifade ile açıklanmaktadır. Burada topraklama ölçümü kimler yapabilir İstanbul ve Türkiye bazında ki açıklamalarımızda konunun yasal alt yapısını tartışmaktan çok topraklama ölçümü faaliyetlerini kimlerin gerçekleştireceği ile topraklama ölçümü raporu İstanbul belgelerinin kimler tarafından verilebileceğini açıklamak daha doğru olacaktır.

Topraklama Ölçümü Kimler Yapabilir?

topraklama-ölçümü-kimler-yapabilir

Topraklama ölçümü emo ve elektrik mühendisleri odasının yetkili kıldığı SMM – BT belgelerine sahip mühendislik ofisleri tarafından yapılabilmektedir. İlgili odanın yayınladığı topraklama ölçümü yönetmeliği İstanbul ve diğer illerde faaliyet gösteren gerekli dersleri almış Eletrik Mühendisleri ile Elektrik-Elektronik Mühendisleri tarafından yapılabileceğini açıkça ortaya koymaktadır.

Topraklama Ölçümü Yapan Firmalar

topraklama-ölçümü-yapan-firmalar

VEKTORX topraklama ölçüm yapan firmalar İstanbul ve tüm türkiye bazında en hızlı ve yüksek doğrulukla bu işlemleri gerçekleştiren bir Mühendislik ofisidir. Aynı zamanda elektrik alanındaki tüm faaliyetlerde danışmanlık faaliyetleri yürüterek mesleği ve mesleğini icra konusunda mühendislerinin sürekli güncel kalmasını sağlamaktadır. Topraklama ölçümü yapan firmalar İstanbul ve Türkiye genelinde topraklama ölçümü yönetmeliği uyarınca yetkili elektrik mühendisleri ile topraklama ölçümü yaptırmalı ve ve topraklama ölçüm raporlarını ilgili firmalara sunmalıdırlar.

Topraklama Ölçümü Fiyatı

Bu noktada topraklama ölçümü fiyatı İstanbul ve topraklama ölçümü fiyatları ndan bahsetmek gerekir. Gerek Çalışma ve Sosyal givenlik bakanlığı, gerek Türk standartları enstitüsü, Gerekse İş sağlığı ve güvenliği hükümlerince yapılması zorunlu olan ve bizzat bu kurum ve denetmeler tarafından istenen topraklama ölçüm raporu fiyatı VEKTORX uzmanlığı ile en uygun fiyat tarifesi üzerinden sizlere sunulmaktadır.Topraklama ölçüm fiyatı İstanbul ve Tüm türkiye sathında aşağıda belirtildiği şekliyle ve açıklamada belirtilen miktar üzerinden sizlere sunulmaktadır.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Ölçümü Fiyatı

750 TL + KDV dir.

Topraklama Ölçümü Fiyatı İstanbul ; Yukarıda belirtilen topraklama ölçümü fiyatı minimum ölçüm protokolümüz olarak sizlere sunulmaktadır. Bu adet genellikle Türk Standartları enstitüsü tarafından yapılan denetimlerde veya Hizmet yeterlilik belgesi için gerekli olan tüm ölçüm sathını kapsamaktadır

Topraklam ölçümü HYB yani hizmet yeterlilik belgesi ve diğer kuruluşlara verilmek üzere yasal geçerliliği bizzat Elektrik Mühendisleri Odası tarafından onaylanan topraklama ölçümü raporu için bizlere aşağıdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Yukarıda ana başlıkları ile değinmeye çalıştığımız topraklama direnç kontrolü İstanbul ve tüm Türkiye bazında mecburi olarak yaptırılması gereken elektriksel güvenliğinizi test eden bir denetim faaliyetidir. Bu işlemi tüm hesaplama ve mevcut tüm topraklama sistemleride defalarca ölçüm yapmış uzman kadromuz ile hızlı ve güvenilir kadaromuz ile sizlere buluşturmak isteriz.

Mühendislik danışmanlık faaliyetlerini titizlikle yürüten VEKTORX trafolarınızın yüksek gerilim işletme sorumluluğu nu üstlenerek trafo bakımlarınızı yapabilmektedir. Bunun yanında paket kampanyalarımız ile topraklama tesisleri kontrolü İstanbul ve diğer kontrolleri ücretsiz yaptırma avantajından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca topraklama ölçümü İstanbul ve diğer illerde nasıl gerçekleştirileceği topraklama ölçümü faaliyetlerinin nasıl yapılacağı konusunda hazırladığımız Topraklama raporusayfamıza ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

VEKTORX topraklama ölçümü ve topraklama raporu alanında uzman mühendis kadrosu ile sizlere hizmet vermektedir.