TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ RAPORU İSTANBUL

Topraklama ölçümü raporu İstanbul ve diğer illerde nasıl oluşturulmalıdır ve geçerlilik koşulları nelerdir bu ve benzeri tip sorulara cevap vermeye gayret göstericez. Topraklama ölçümü raporu daha önceki yazılarda da bahsettiğimiz üzere Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığının denetimlerinde bulundurulması zorunlu yasal kontrol raporudur. Topraklama ölçümü raporu aynı zamanda İş sağlığı ve güvenliği denetmenlerinin, gerek kendi denetimlerinde gerekse işletme denetim nüshalarının tesliminde ibrazı zorunlu elektriksel kontrol raporlarından biridir. Bununla birlikte TSE ( Türk Standartları Enstitüsü ) kurumuna gerekli standartlara uygunluk araştırması yaptıracak firmalarda ve Hizmet yeterlilik belgesi ( HYB ) almak isteyen firmalarda da topraklama ölçümü raporu işlemler öncesi istenen evraklar arasındadır.

topraklama-olcumu-istanbul-2

 

Yukarıda bahsettiğimiz yasal mecralar ve işletme faaliyet protokoller dışında aslında topraklama ölçümü raporu işletmelerin elektriksel olarak güvenli bir şekilde çalışmalarına devam edip etmediğini, can ve mal kaybına sebebiyet verebilecek olası risklerin yapılan topraklama ölçümü faaliyetlerinde tespit edilerek bunların açıkça ortaya konması açısından çok önemlidir.

Unutulmamalıdır ki ülkemizde çıkan her 10 yangından 4′ ü elektriksel sebeplerden ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle elektrik enerjisinin işletme, kurum, kuruluş ve konutlarda doğru şekilde kullanıldığının, kullanılan elektrik enerjisinin kalitesinin analizinin ve bu kullanılan enerjinin tüm güvenlik önlemleri altında son tüketicilere ulaştığının kontrolü muhakkak yaptırılmalıdır.

Elektrik enerjisinin olması gereken güvenlik önlemleri ve uygun standartlar çerçevesinde bizlere ulaştığının kontrolünün yapılmasında en önemli ölçüm ve denetim faaliyeti topraklama ölçüm dür.

Topraklama ölçümü İstanbul ve tüm Türkiye şartlarında sizlere alanında uzman mühendislerimiz ile sunduğumuz denetim faaliyetlerindendir. Topraklama ölçümü raporu İstanbul ve diğer illerde aynı kapsam ve yönetmelikler uyarınca hazırlanmaktadır.

Bu konuya geçmeden önce topraklama ölçümü yöntemlerinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır.

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Topraklama Ölçümü Yöntemleri

Topraklama ölçümü yapılacak işletmelerde uygun topraklama ölçüm yöntemlerinin belirlenebilmesi için topraklama tesisin tipi araştırılmalı ve açıkça belirlenmelidir.

Topraklama tipleri en yaygın kullanımıyla TN tip topraklama sistemleri ,TT tip topraklama sistemleri ve IT tip topraklama sistemleridir. Bu sistemlerin her biri kendi içerisinde farklı topraklama ölçüm yöntemleri ile kontrol edilmelidir.

Tesiste kullanılmış olan topraklama tipine göre topraklama ölçüm yöntemleri belirlenir. Topraklama ölçüm yöntemleri aynı zamanda tesisin sahip olduğu çevre koşulları ile de değişkenlik gösterebilir. Topraklama ölçüm yöntemleri İstanbul ve diğer illerde kendi içerisinde de farklılık göstermektedir.

Topraklama ölçümü İstanbul da yapılacak ise toprak zemin bulmak oldukça zor olacağından burada daha çok çevrim empedansı ölçüm yöntemi kullanılmalıdır. Fakat topraklama ölçümü farklı bir ilde yapılacak ise burada kazık kullanımlı topraklama ölçüm yöntemi kullanılabilir ve topraklama ölçüm raporu İstanbul dışında bu şekilde tanzim edilebilir.

Topraklama Ölçümü Yapan Firmalar İstanbul

Bu işlemleri gerçekleştirebilecek işletmeler yasa ve yönetmeliklerde açıkça belirtilmektedir. Fakat burada yasa ve yönetmeliklerde bazı farklı yorumlar ile çeliştiği düşünülmektedir. Aslında şunu ifade etmeye çalışıyoruz. İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğin de belirtilen topraklama ölçümü kimler yapabilir açıklaması ile topraklama ölçümüne temel teşkil eden ve tüm yönleriyle bu denetim faaliyetini açıklayan topraklama ölçümü yönetmeliği olarak bilinen elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği nde belirtilen topraklama ölçümü raporuhazırlama aşamasında farklı meslek yeterlilikleri kullanılmaktadır.

Bu konu biz VEKTORX olarak yakından takip edilmektedir. Bulunduğumuz aşamada gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin geçerli olabilmesi için tüm gereksinimleri karşılamak bizler için zaruri bir durumdur.

Topraklama Ölçümü Fiyatı İstanbul

Eğer sizlerin de topraklama ölçümü yaptırması gerekiyor ve topraklama ölçümü raporu belgesine ihtiyaç duyuyor iseniz bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Topraklama ölçümü fiyatı İstanbul ve diğer iller için çok ufak farklılıklar gösterebilmektedir.

Aşağıda belirttiğimiz şekliyle topraklama ölçümü fiyatı İstanbul ve çevresinde minimum olarak ifade edilmiştir. Burada belirtilen minimum ölçüm protokolü denetimi gerçekleştiren kurumların çalışma karakteristiklerine uygun olmalıdır. Bu nedenle yıllar içerisinde gerçekleştirdiğimiz topraklama ölçümü denetimlerinde ve bu denetimler sonucunda hazırladığımız topraklama ölçümü raporu belgelerinin incelemesindeki tecrübelerimiz ile bu adet/ ölçüm noktasının yeterli ve gerekli olan minimum sayı olduğu belirlenmiştir.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Ölçümü Fiyatı

750 TL + KDV dir.

Topraklama ölçümü raporu İstanbul ve diğer illerimizde en hızlı, kaliteli ve her şeyden önemlisi dürüst çalışma prensibi ile hizmet veren VEKTORX olarak bizden temin etmek için teklif kısmından ve/ve ya aşağıdaki hızlı talep formu aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız topraklama ölçümü İstanbul yazımızda merak ettiğiniz tüm konular hakkında gerekli bilgileri paylaşmaktayız. Bu bilgilere topraklama ölçümü İstanbul yazımızdan ulaşabilirsiniz.