TOPRAKLAMA RAPORU

Topraklama raporu ; Gün geçmiyor ki yeni bir teknolojik buluş hayatımıza girmesin ve hayatımızı hızlıca değiştirecek yenilikleri bizlere sunmasın. Hatta iş öyle bir hal aldı ki artık mesleklerimizi, alışkanlıklarımızı ve hayat şeklimizi onlara göre belirler olduk. Artık işlerimiz kolaylaştırmak bir yana dursun bizleri sistemin dışına çıkarmaları bile söz konusu. Ve tüm bu gelişmelere ulaşmamızı sağlayan tarihin en önemli buluşlarından elektrik.

topraklama-raporu

 

Edison mu Tesla mı tartışmalarını bir yana bırakarak bugün elektrikle birlikte konuşmaya başladığımız bir konudan bahsedelim.

Elektriksel alt yapının güvenliği yani elektriksel sistemlerin korunmasını sağlayan en önemli unsur topraklama ve topraklama raporlarıdır.

Topraklama elektrik şebekesinin ulaştığı ve bu enerjiye bağımlı olarak çalışan cihazların herhangi bir olağan dışı duruma karşı insan hayatını ve maddi zarar oluşturabilecek riskleri minimize eden bir elektriksel koruma türüdür. Peki topraklama sistemlerimiz yeterli korumayı yapabiliyor mu? Bunu anlamak için topraklama ölçümü yaptırmak ve sonrasında hazırlanan topraklama raporlarını irdelemek gerekir.

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Topraklama Raporu Nedir

Topraklama direnci ölçümü raporu en kısa tanımıyla yasal ölçüm ve denetim faaliyetleri sonrası hazırlanmış bir denetim raporudur. Topraklama geçiş direnci ve topraklama sistemlerinin denetim raporunun amacı işletmelerin elektrik sistemlerinin olası bir kısa devre veya kaçak akım riski oluşması durumunda koruma aygıtlarının gerekli süre ve akım değerinde sistemi açma kabiliyetlerinin test edilmesi ve bunun anlaşılır parametreler ile topraklama tesisi kontrol raporu haline getirilmesidir.

Bu rapor hazırlanırken topraklama ölçümü faaliyetlerinde gerekli kontrol adımlarının titizlikle uygulanması gereklidir. Bu adımlar topraklama ölçümü yönetmeliğinde açıkça tarif edilmektedir.

Ayrıca topraklamanın temel kurallarını etkileyen büyük değişikliklerden sonra, toprak empedansının veya dokunma gerilimlerinin ölçülmesi ya da hesaplanması gereklidir . Elde edilen sonuçların raporlanması gerekir

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR YÖNETMELİĞİ MADDE-7

Gözle muayene ve deneylerin tamamlanmasından sonra bir rapor hazırlanmalıdır.

Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından yapılacak kontroller sonucunda periyodik kontrol raporu düzenlenir. Düzenlenen belgeler, iş ekipmanının kullanıldığı sürece saklanır.

Topraklama Raporu Örneği word ; Referans alınan yönetmeliklerde topraklama raporu örneği hazırlamak için gerekli adımlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca blog sayfamız da ayrıntılı olarak ele aldığımız konu ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Topraklama Kontrol Raporu Fiyatı

Topraklama raporu fiyatı, her yıl VEKTORX ve diğer yetkili kuruluşların bağlı bulunduğu oda tarafından açıklanan en az fiyat tarifesi temel alınarak belirlenir. Bu şekilde belirlenen topraklama ölçüm raporu fiyatı çalışılan işletmelere sunulmaktadır. Bazı durumlarda, örneğin birden fazla ölçüm tipi talep eden müşterilerimize belirlenen topraklama rapor fiyatı üzerinden indirim yapılarak sunulabilir.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Rapor Fiyatı

750 TL + KDV dir.

Topraklama rapor hizmeti İstanbul ve çevresinde aynı zamanda topraklama rapor hizmeti Tekirdağ ilinde bununla birlikte topraklama rapor hizmeti Kocaeli vilayetinde VEKTORX olarak sizlere en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Topraklama raporu fiyatı almak için aşağıdaki formu doldurarak tarafımıza gönderebilirsiniz.

Topraklama Raporu Kimler Verebilir

İlgili yasa ve yönetmeliklerde topraklama raporlarını kim verebilir sorusu açıkça yanıtlanmıştır. Bu çerçevede topraklama raporlarını tanzim edebilecek kişi ve kuruluşların sahip olması gereken yetkinlikleri tarif eden topraklamalar yönetmeliği topraklama ölçüm raporu nu kim verebilir sorusunu şu şekilde açıklamaktadır.

SMM sahibi Elektrik ve Elektrik-Elektronik Mühendisleri ilgili eğitimi aldıktan sonra topraklama ölçümü yaparak bu faaliyet sonucu topraklama raporu hazırlamaya yetkilidir.

VEKTORX topraklama ölçümü ve topraklama raporu alanında uzman mühendis kadrosu ile sizlere hizmet vermektedir.

Elektrik teknikeri topraklama ölçümü ; Elektrik teknikeri topraklama ölçümü yapabilme konusunda iş sağlığı ve güvenliği kanununda fen adamları tanımlamasıyla yetkili kılınmıştır. Bununla birlikte topraklama ölçümü ve topraklama raporu ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapan topraklamalar yönetmeliğinde bu yetki Mühendislere ait olarak açıklanmaktadır.

Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır

Topraklama Kontrol Formu

Topraklama ölçümü esnasında ve topraklama raporları hazırlanırken kullanılacak olan topraklama kontrol formu oda tarafından yayınlanmıştır. İlgili düzenleme formuna buradan ulaşabilirsiniz. VEKTORX olarak mevcut raporlama şeklini en kapsamlı ve hata noktalarının açıkça gösterildiği geliştirilmiş bir topraklama kontrol formu kullanmaktayız.

Toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği; Toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği için toprak özgül direnci sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Topraklama ölçümü eğitimi ; Topraklama ölçümü eğitimi her yıl farklı tarihlerde organize edilen topraklama ölçümü eğitimi kursları ile ilgililere sunulmaktadır. Bu nedenle oda sayfasını takip ederek gerekli bilgilere ulaşılabilir.

Doğalgaz Topraklama Ölçüm Raporu

Doğalgaz tesisleri ve tesisatlarının sahip olduğu yürütülecek faaliyetlerin yüksek güvenlikli koşullar altında gerçekleştirilmesi zorunluluğu doğalgaz topraklama ölçüm raporunun hazırlanmasında farklılık oluşturmaktadır.

Topraklama empedansı nedir?

Topraklama empedansı (ZE): Elektrik enerjisi ile çalışan bir sistemin topraklamasının yapıldığı nokta ile arasında kalan bölümünün alternatif akım nedeniyle ortaya çıkardığı dirençtir. Bu tanımı yapabilmek için 50 Hz lik şebeke frekansının oluşması gerekir.

Elektriksel koruma yöntemleri ve gerekli ölçümler ile ilgili olarak daha önce yayınladığımız Topraklama Ölçümü sayfamızda topraklama ölçümü nasıl yapılır, topraklama rapor hizmeti İstanbul ve topraklama ölçümü kaç olmalıdır ve topraklama belgesi yönetmeliği konularında gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.