TOPRAKLAMA KONTROL FORMU

Topraklama kontrol formu : Elektrik enerjisinin koruma metotları arasında yer alan topraklama ile ilgili gerekli bilgileri önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmaya çalıştık. Kısaca tekrar etmek gerekirse, temel olarak diğer yazılarımızda da değindiğimiz gibi toprak bizim için bir referans noktası oluşturmaktadır. Topraklama sistemleri adını aldığı bu yapı ile ilişkilendirilerek gerekli koruma vazifesini görmektedir. Topraklama raporu kontrolü adımlarını oluştururken topraklama tesislerinin çeşitlerine bu yapıların özelliklerine hakim olmamız gerekmektedir.

topraklama-kontrol-formu

 

TT,TN ve İT olarak sınıflandırılan topraklama sistemleri için topraklama ölçümü yaparken ve topraklama direnci notları oluşturularak topraklama raporu hazırlanırken ortak olarak aşağıdaki başlıklar ışığında kullanılacak topraklama geçiş direnci nüshası hazırlanabilir. Her bir sistem için topraklama raporu için kullanılan kontrol formu adımları bazı noktalarda değişkenlik göstermektedir.

Sırası ile takip edilmesini tavsiye ettiğimiz topraklama kontrol listesi başlıklarını şu şekilde açıklayabiliriz.

Gözlem vasıtası ile gerçekleştirilmesi gerekli kontrol adımlarına uyulmalıdır. Topraklama ölçümü yapılacak olan işletme ve alanlarda topraklama raporu na konu olacak ekipmanların ilgili güvenli çalışma kurallarına uygun olarak tesis edilip edilmediği ve üzerlerinde bilgilendirme amaçlı bulunan etiket bilgilerine bakılarak yapılan işe uygun seçilip seçilmediği kontrol edilmeli, topraklama ölçümü kontrol formu na konu ekipmanın hasar görüp görmediği ve doğru çalışmasına mani herhangi bir çevresel faktörün bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

Topraklama periyodik kontrol listesi

topraklama tesislerinin ve kullanılan ekipmanların, ilgili tesis elemanlarının denetleme ölçüm faaliyetlerinin periyodik olarak tekrarlanması gerektiğinden kullanılan topraklama raporu formu topraklama periyodik kontrol formu adını alır.

Temel topraklama kontrol formu

Yapı denetimi ve yeni kurulacak tesislerde elektriksel şebekenin güvenli olarak işletmede kullanılabilme kapasitesi, tesis kuruluş aşamasında yapılması gereken temel denetim formu ışığında gerçekleştirilen denetim ve ölçümler ile belirlenmelidir.

topraklama ölçüm raporu standart formu

topraklama raporu hazırlanırken takip edilmesi gereken topraklama denetim adımları topraklama ölçüm raporu standartları olarak ilgili yönetmelikler ışığında oluşturulabilmektedir.

topraklama ölçüm raporu fiyatı VEKTORX olarak topraklama ölçüm raporu fiyatı konusunda ilgilenen firma ve uzmanlara en hesaplı şekilde sunmaktayız. Topraklama raporu İstanbul, topraklama raporu Tekirdağ, Topraklama raporu Kocaeli arayışlarınızda bizle iletişime geçmenizi ve uygun fiyat tekliflerimize ulaşmanız için buradan topraklama raporu fiyatı linkinden teklif sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Topraklama ölçüm raporu kimler yapabilir

Yetkinliğini sertifika ve yetki belgeleri ile belgelemiş ve bağlı bulunduğu oda tarafından herhangi bir kısıtlanmamış Elektrik Mühendisi ve Elektrik-Elektronik Mühendisleri yapabilmektedir. Ayrıca Topraklama Ölçümü başlığı ile hazırladığımız yazıya ilgili sayfadan veya linki tıkayarak ulaşabilirsiniz.

SMM sahibi Elektrik ve Elektrik-Elektronik Mühendisleri ilgili eğitimi aldıktan sonra topraklama ölçümü yaparak bu faaliyet sonucu topraklama raporu hazırlamaya yetkilidir.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI Açıklama