TOPRAKLAMA ÖLÇÜM RAPORU

Topraklama ölçümü raporu : İşletmelerde, konutlarda ve elektrik enerjisinin kullanıldığı faaliyet alanlarında, tesis edilmesi hayati önem taşıyan topraklama sistemleri ve bunlara yönelik periyodik test kontrol ve topraklama ölçüm raporu ile ilgili konular için hazırladığımız yazımızla sizlerle yeniden birlikteyiz.

topraklama raporu fiyatı talebi , planlama bilgileri , ilgili saha alanında yapılan topraklama ölçümü ve topraklama kontrol formu adımları ile tamamlanan bir süreç olarak değerlendirilmelidir.

Bu sebepten dolayı ilk aşamada topraklama tesislerinin tasarım ve yapım aşaması ile ilgili konuları ele alalım.

topraklama-olcum-raporu - Kopya

 

Bir topraklama raporu hazırlanırken öncelikle topraklama tesislerinin tasarım esasları sorgulanmalıdır. Çünkü topraklamalar şekillerine, tesis edilme amaçlarına ve çeşitlerine göre ayırt edilirler.

Bu ayrım bize esas olarak topraklama tiplerinin tasarım aşamasında yardımcı olur,

ve topraklama tipleri belirlendiği noktada topraklama ölçümü raporu hazırlamak için gerekli diğer ölçüm ve kontrol safhalarına geçilir.

Topraklama tipleri temel olarak üç sınıftır. Bunlar TT tip topraklama sistemi, TN tip topraklama sistemi ( kendi için farklı tasarım tipleri mevcuttur) ve IT tip topraklama sistemleri dir.

Bu noktada artık ilgili saha kontrol ve topraklama ölçümü faaliyetleri işlemlerine geçilebilir.

Topraklama ölçüm raporu kimler yapabilir

Peki topraklama ölçümü raporu kimler yapabilir. Bu konu ile ilgili bilgileri yazdığımız diğer yazılarda açıkladığımız şekliyle burada paylaşmakta fayda var. Topraklama ölçümü raporu kimler yapabilir sorusu ilgili yönetmeliklerde farklı tanımlar ile mevcuttur. Bir yönetmelik maddesi ilgili alanda tekniker ve yüksek teknisyenleri de gerekli yetkilendirme alanları içine katarken bir diğeri sadece mühendislik ünvanı ile konunun yetki alanını tanımlamaktadır.

Bu yüzden topraklama ölçümü raporu kimler yapabilir konusu ile ilgili olarak saha faaliyetleri göz önüne

alındığında müşterilerimizin tamamı ilgili topraklama ölçümü faaliyetlerini mühendislerin gerçekleştirmesi gerektiği hususunda taleplerini belirtmektedirler.

Toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği

Topraklama ölçümü raporu hakkında sıradaki adım topraklama kontrol formu esas alınarak ilgili ölçüm ve kontrol faaliyeti ile ilgili gerekli ve yeterli bilgiyi toplamaktır. Bu nedenle mevcut toprak alanı yeterli olduğu durumlarda toprağın kendine özgü karakteristiğini belirlemek için toprak özgül direnci ölçümü yapılarak toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği hazırlanır. Toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği için ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Topraklama kontrol formu

Yapılan kontrol ve ölçüm faaliyetleri adımlarında topraklama kontrol formu titizlikle takip edilmeli ve doldurulmalıdır. Topraklama kontrol formu için gerekli kapsama alanları ilgili gözlem faaliyetleri ile gerekli topraklama ölçüm yöntemlerine uygun olarak belirtilmelidir. Örneğin mevcut ölçüm kapsamı içinde eğer doğalgaz tesisatı var ise bu işleme uygun denetimler yapılarak doğalgaz topraklama  raporu hazırlanmalıdır.

Topraklama  raporu için yapılan ölçüm faaliyetlerinde yetkili kişilerin kullanması gereken topraklama ölçüm cihazı veya cihazlarına değinmeliyiz.

Genel çok fonksiyonlu olarak hazırlanan topraklama ölçüm cihazı saha denetimlerinde ihtiyaç duyacağınız pek çok farklı ölçüm tipi ve farklı parametre ölçümlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu ölçümleri uygun sapma değerleri ile tamamladığını ispat etmek için topraklama ölçüm cihazı belirli periyotlar ile kalibre edilmelidir.

Bu sayede gerekli bilgilerin işlendiği topraklama kontrol formu ile topraklama  raporu yazım aşamasına geçilebilir.

Topraklama ölçümü raporu fiyatı

Topraklama ölçümü raporu fiyatı ile ilgili konut,atölye,fabrika,liman, konaklama tesisleri ve tatil köyleri ile eğitim kurumları gibi farklı alanlardaki ihtiyaçlarınız için oluşturduğumuz topraklama ölçüm raporu fiyatı kampanyaları sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği alnında danışmanlık, ve mühendislik faaliyetleri sunan VEKTORX periyodik kontrol alanlarından biri olan topraklama ölçümü raporu hizmeti ile sizlere kaliteli, güvenilir ve en hızlı çözümleri sunmayı amaçlamaktadır.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Ölçümü Fiyatı

750 TL + KDV dir.