TOPRAKLAMA RAPORU KİMLER VEREBİLİR

Topraklama raporu kimler verebilir konusu maalesef yasa ve yönetmelikler açısından bakıldığın da farklı anlamalara sebep olabilmektedir. Bu konuya geçmeden önce topraklama konusuna değinerek başlayalım. Elektrik enerjisinin kullanıldığı araç ekipman ve mahallerde bu tesis elemanlarının ayrıca bu ekipmanlar ile temas halinde olan çalışanların korunması amacıyla yapılan elektriksel koruma türlerinden biridir. İlgili yönetmelik maddelerinde topraklama tanımı şu şekilde yapılmıştır.

topraklama-raporu-kimler-verebilir

 

Topraklama; Topraklamak için kullanılan araç, düzen ve yöntemlerin bütününe verilen addır. Topraklama tesisleri elektrik enerjisi kullanılan işletme ve yaşam alanlarında yapılması gerektiğinden doğal olarak çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Topraklama raporu kimler verebilir konusuna geçmeden sanayi tesislerinde topraklama yada fabrika topraklama ölçümü olarak bilinen konuyu ele alalım.

Fabrika topraklama ölçümü

Büyük sanayi tesisleri,atölye ve fabrika topraklama ölçümü yapılmadan önce tesis kurulum aşamasında gerekli ihtiyaçlar doğrultusunda topraklama tesisleri yapılmalıdır. İhtiyaç kalemleri yapılacak işin türüne göre değişmekle birlikte topraklama tesisi de farklılık gösterecektir. Tesis işletmeye alınmadan önce fabrika topraklama ölçümü gerçekleştirilmelidir. Bu sayede sunulan fabrika topraklama ölçüm raporu elektriksel sistemlerin mevcut hayat döngüsü içerisindeki pek soruna ışık tutabileceği gibi gelecekteki ek ihtiyaçlar noktasında etkili bir yol haritası uygulanmasını sağlar.

Fabrika topraklama ölçümü ile birlikte tüm topraklama tesislerinde periyodik olarak gerçekleştirilecek topraklama ölçümü ve topraklama raporu hizmeti konunun ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu yetkinliği ilgili öğretim düzeyi ve akabinde alınacak özelleşmiş topraklama eğitimleri ile kazanmış kişiler en doğru topraklama ölçümü ve topraklama raporu hizmeti sunacaktır.

Elektrik teknikeri topraklama ölçümü

Bu noktada topraklama raporu kim verebilir konusunda bir açıklamaya bakalım. İlgili yönetmeliklerin bir tanesinde (28628 sayılı resmi gazetede yayınlanan İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ ) belirtildiği şekliyle; Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik teknikeri veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle ilgili yönetmelik kapsamında elektrik teknikeri topraklama ölçümü yapabilir sonucuna ulaşılmaktadır. Buradaki sorun mevcut yönetmeliğin hemen sonrasındaki hüküm ve referans yönlendirmesinden kaynaklanmaktadır. İlgili maddeyi takiben verilen periyodik kontrol kriterleri tablosunda yer alan diğer referans ve yönetmelikler bu konuyu gerekli eğitimleri almış elektrik ve elektrik-elektronik mühendisleri olarak tanımlamaktadır. Konu hakkında topraklama yönetmeliği ek-p ye bakılabilir.

Topraklama ölçümü eğitimi

Topraklama ölçümü eğitimi olarak bahsedilen eğitim yukarıda belirtildiği üzere ilgili oda tarafından lisans düzeyinde alması gerekli dersleri alarak başarı ile tamamlamış mühendislere verilmektedir. Bu eğitimler ortalama 3-4 gün sürmekte ve sonrasında yapılan sınav ile topraklama ölçümü eğitimi almış adayların topraklama ölçümü eğitimi başarısını ölçerek yetkinliği hak etmiş adaylara yetki belgeleri verilerek tamamlanmaktadır. Topraklama ölçümü eğitimleri belirli aralıklar ile yetkili oda tarafından verilmektedir.

Topraklama ölçüm raporu fiyatı

VEKTORX yukarıda belirtilen gerekli eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılmış ve yetki belgeleri mevcut mühendis kadromuz ile en yuğun topraklama ölçüm raporu fiyatı sunarak sizlere hizmet vermeyi amaç edinmiştir. Bu sebeple topraklama ölçüm raporu fiyatı öğrenmek için talep sayfamıza buradan ulaşabilir ve bizler ile iletişime geçerek farklı işletmeler için uyguladığımız özelleşmiş ölçüm protokollerimiz hakkında da bilgi alabilirsiniz. Yazımızda paylaştığımız bilgiler ile sizlere ilgili yönetmeliklere atıfta bulunarak konu ile ilgili gerekli açıklamaları yapmaya çalıştık. Diğer konular ile ilgili yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz topraklama ölçümü nasıl yapılır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.