Topraklama Ölçümü ve Raporlanması

Topraklama ölçümü ve raporlanması hizmetine dair hazırladığımız yazıda konuyla ilgili pek çok ayrıntıya yer vermeye çalıştık. Öncelikle bu konu hakkında temel bir bilgi  olması açısından topraklama kavramından bahsetmek gerekir.

 

topraklama-olcumu-ve-raporlanmasi

Topraklama : sıfır potansiyel olarak kabul edilen yer kürenin yani toprağın, dolaylı yada  direkt olarak  dokunmaya karşı elektriksel bir koruma görevi görmesi için yapılan koruma sistemidir. Bu yapılan sistem de kullanılan tüm elemanlarda topraklama elemanı olarak adlandırılır.

Topraklama koruma sistemini oluşturan elemanlar zaman içerisinde çevresel şartlardan ve kullanım parametrelerinden etkilenerek deforme olurlar daha da önemlisi korozyona uğrarlar. Bu aşınma nedeni ile topraklama sistemi etkin bir rol oynayamaz. Bu koşulların sebep olduğu etkileri topraklama ölçümü yaptırarak anlayabilir ve akabinde sizlere ulaştırılan topraklama ölçüm raporu nda ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Bu hususlar özenle yerine getirildikten sonra topraklama kontrol formu adını verdiğimiz ve yapılması gereken adımların açıkça sıralandığı form takip edilerek ölçüm işlemi tamamlanmalıdır. Ölçüm sonunda gerekli sayısal veriler alınarak topraklama raporu için kaydedilir. Saha verilerinin işlenmesi ile artık hizmet  yerine getirilmiş olur.

Ardından topraklama raporu yazılmalıdır. Topraklama raporu yazılırken uyulması gereken kurallar vardır. Ayrıca bu aşamayı yerine getirirken bazı önemli hususların raporun içerisinde yer alması gerekmektedir. Bu sebeple bu noktalarında neler olduğu hakkındaki bilgiyi yönetmelik maddelerini ve ya bu konudaki yazılarımızı okuyarak edinebilirsiniz. Ayırca yukarıda sizlere bahsettiğimiz üzere raporlama fiyatı hakkındaki bilgiyi sizler  ile paylaşmak isteriz.

Topraklama Ölçümü

Topraklama ölçüm protokolü, topraklama ölçümü yönetmeliği  nde açıkça ifade edilmektedir. Bu notada sizlere aslında sahada karşılaşabileceğiniz hususları aktarmaya çalışalım. İlk olarak bu hizmete ulaşmak isteyen firmalar konunun ücret tarafı ile ilgilenmektedir. Bu nedenle topraklama ölçümü fiyatı hakkında verilen bilgiler açık olmalıdır. Aşağıda konu ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmektedir.

Ölçümün yapılması esnasında gözle yapılan denetimler çok önemli olmaktadır. Bu denetim şekli yönetmelikte açıkça ifade edilmektedir. Hangi noktalara dikkat edilmeli ve topraklama ölçümü ve raporlaması hizmeti için hangi sıra ile yerine getirilmelidir gibi noktalara dikkat edilmelidir.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Ölçüm Ücreti

2000 TL + KDV

(1-10 Nokta arası Topraklama Ölçüm noktasının denetimini ve raporlama hizmetini kapsamaktadır.)

Yazımız size katkı sağladı ise aşağıdan yorum yaparak belirtebilir sosyal medyada VEKTORX sayfalarımızı beğenebilirseniz çok memnun oluruz.