Topraklama Ölçüm Raporu – 7

Topraklama ölçüm raporu hizmetini sizlere paylaştığımız bugün ki yazımızda; Sakarya ilinde bulunan bir imalat fabrikasının gerekli görülen periyodik kontrol sürecini konu alacaz.

Sakarya ilinde bulunan işletmemiz her yıl düzenli olarak periyodik kontrollerini yaptırarak çalışma safhasında ihtiyaç duyduğu makine, teçhizat ile çalışanların can güvenliği risklerini en aza  indirmektedir.

topraklama-olcum-raporu-7

Bu sebeple işletmemiz ilk kontrollerin gerçekleştirildiği yıldan itibaren ortaya konan eksiklikleri ivedi bir şekilde çözüme ulaştırmıştır.

Yazının  bundan sonraki kısımların işletme de  yapılan topraklama ölçümü hizmeti ve adımlarını aktarıyoruz.

Topraklama Raporu Hizmeti

İşletme de topraklama raporu hizmeti öncesinde yapılan keşif ve gözlem sonucu yıl içerisinde ortaya çıkan eksiklikler konusunda firma bilgilendirilmiştir. Bu sayede ölçüm zamanından önce belirtilen eksiklikler giderilerek sağlık bir çalışma sahası oluşturulmuştur.

 1. Topraklama ölçüm raporu için ihtiyaç duyulan gözlem adımı ile işlemlere başlanmıştır. Bir önceki seneden mevcut olan tesisi ekipmanlarının geçen yılki topraklama tertibatı ilişkileri kontrol edilmiştir. Aynı zamanda firma yetkilisinden sene içerisinde elektrik tesisatın da yapılan herhangi bir değişiklik olup olmadığı sorgulanmıştır.
 2. Alınan bilgiler gözlem adımında kanaate edindiğimiz bilgiler ile uyuşmaktadır.
 3. Sonrasında topraklama tertibatının amaca uygun olarak çalışıp çalışmadığına bakılmıştır.
 4. İşletme içerisin de trafo bulunmasından dolayı topraklama tipinin değiştirilmediği kontrol edilmiştir.
 5. Bu adımdan sonra işletme de topraklama raporu talebi yapılan noktaların ölçüm ve kontrolüne geçilmiştir.
 6. Ana dağıtım panosunun sayısal verileri alınarak topraklama sistemi ile ilişkisinin uygunluğu test edilmiştir.
 7. Sonrasında tali dağıtım panolarında gerekli görülen işlemler yapılarak bir sonraki adıma geçilmiştir.
 8. Ana ve tali dağıtım panolarında aşırı akım koruma ve artık akım koruma aygıtlarının çalışma karakteristikleri çıkarılmıştır. Aynı zamanda çalışma eğrileri oluşturularak görevlerini doğru bir şekilde yerine getirdikleri tespit edilmiştir. Bahsettiğimiz bu adım önemli bir noktadır ve kesinlikle atlanmamalıdır.
 9. Yukarıda ki adımları tamamladıktan sonra artık son tüketici noktalarının ölçümü tamamlanmalıdır.
 10. Son tüketici noktalarında kombinasyonel priz grupları ve makine grupları vardır.
 11. Bu ölçüm noktaları topraklama ölçüm raporu hizmeti için hem topraklama geçiş direnci ölçülmüştür. Aynı zamanda çevrim empedansı ölçümü yapılarak gerekli karşılaştırmalar yapılmıştır.
 12. İşlemler tamamlandıktan sonra firma yetkilisine ölçüm sonuçlarının yalın hali aktarılmış ve işlemler tamamlanmıştır.
 13. Ölçüm yapılan  günü içerisinden raporlar hazırlanarak aynı gün kargolanmıştır. Bu sayede hızlı mühendislik çözümleri ilkemizden kalite unsuruna uygun olarak taviz verilmemiştir.

Sizler de periyodik kontrol hizmetlerinizde VEKTORX ile çalışmak isterseniz yandaki talep formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda sayfanın en üstünden yer alan telefon numarası ile mail adresimiz den de bize ulaşabilirsiniz.