Topraklama Raporu Kontrolü – 10

Topraklama raporu kontrolü hakkında bilgiler aktarmaya çalıştığımız yazımızda önceki haber yazılarımızın bir devamı olarak açıklamalar yapmaya çalıştık. Bu anlamda yazımızın içerisinde topraklama ölçümü hakkında bilgiler paylaştık.

topraklama-raporu-kontrolu-10

Aynı zamanda pano topraklama ölçümleri nasıl yapılır ve topraklama raporu fiyatı gibi konularda sizlerin sorularını cevaplamaya gayret gösterdik. Şimdi dilerseniz yazımıza geçebiliriz.

Bugün sizlere topraklama raporu kontrolü sürecini paylaşacağımız işletmemiz Üsküdar / İstanbul adresinde faaliyetlerini yürütmektedir. İşletmemiz Türk Standartları Enstitüsü ‘nden  gerekli denetimleri alarak hizmet yeterlilik belgesini almak istemektedir. Bu anlamda HYB topraklama raporu nasıl alınır sizlere onu   anlatmaya çalışalım. Öncelikle

Topraklama Ölçümü HYB

 1. Öncelikle hizmet yeterlilik belgesi için istenen diğer evraklar sizler tarafından hazırlanmalıdır. Bunu takip eden süreçte bizler ile iletişime geçerek gerekli periyodik kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. Aynı gün içerisinde yapılan kontrollerin raporu sizlere ulaştırılmaktadır.
 2. TSE topraklama direnci ölçümü raporunu  gerekli evraklar listesinde vermektedir. Elektriksel riskler sizlerinde onay vereceğiniz üzere tüm işletmedeki en riskli çalışma koşullarını kapsamaktadır.
 3. Konuyla ilgili bilgileri temel olarak aktarmaya çalıştıktan sonra sizlere işletmede gerçekleştirilen ölçüm adımlarını anlatmaya çalışalım.

Topraklama Raporu Nasıl Hazırlanır

Topraklama raporu nasıl hazırlanır sorusuna cevap vermeye amaçladığımız kısımda dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda verilmektedir :

 1. Firma  yetkilisine ihtiyaç duyulması halinde zorunlu olarak gerçekleştirilecek elektrik kesintileri için önceden bilgilendirmede bulunuldu. Bu anlamda işletmenin faaliyetlerini yerine getirebilmesi önceliği korunmaya çalışılmıştır.
 2. Daha sonra firma içerisinde ölçüm öncesi keşif amacıyla yapılan denetimde gerekli veriler toplanmıştır.
 3. Ardından işletmenin ana elektrik dağıtım hattı kontrol edilmiştir. Bu denetim de ana dağıtım panosu ( ADP ) içerisinde gerekli hat başı koruma aygıtları kontrol edilmiştir.
 4. Firma içerisinde başka bir dağıtım panosu bulunmamaktadır. Bu nedenle sıradaki ölçüm noktalarımız son tüketici noktaları olarak belirlenmiştir.
 5. Son tüketici noktalarında yapılan sayısal veri toplama adımı sonrası çevrim empedansı kontrolü de yapılarak gerekli olan karşılaştırma verisi alınmıştır.
 6. Ardından son tüketici noktalarının koruma aygıtları test edilerek görevlerini yerine getirip getirmediği denetlenmiştir.
 7. Bu sayede işletme içerisindeki topraklama ölçümü talep edilen noktalar eksiksiz olarak kontrol edilmiş ve topraklama raporuna aktarılmıştır.
 8. Topraklama ölçüm raporu oluşturulduktan sonra ayı gün içerisinde firmaya ulaştırılmıştır.
 9. Bu sayede işletmemiz Hizmet Yeterlilik Belgesi ni almak için gecikme yaşamaması sağlanmıştır.

İşletmelerinizin periyodik kontrol hizmeti ihtiyaçlarınızda VEKTORX olarak sizlerin yanınızdayız. Sayfadaki teklif talebi forumunu doldurabilir veya sayfanın üst kısmında paylaştığımız telefon numarası ile mail adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Raporu Kontrolü Fiyatı

2000 TL + KDV

( 1 -10 adet topraklama ölçümü noktasını kapsamaktadır. )