Topraklama Raporu Kontrol Hizmeti – 11

Topraklama raporu kontrol hizmeti – 11 adlı yazımızda daha önce sizlere aktarmaya çalıştığımız topraklama ölçüm raporu hizmetlerinden bir  yenisine yer  vermeye çalıştık. Aşağıdaki yazımızda bu hizmetin amacı, yapılışı ve fiyatı gibi konularda bilgiler paylaşmaktayız.

topraklama-raporu-kontrol-hizmeti-11

 

Ölçüm yapılan işletme Esenyurt / İstanbul adresinde bulunan bir imalat atölyesidir. Gerçekleştirilen işlemleri aşağıda belirtilmiştir. Sırasıyla anlatmaya gayret göstereceğimiz topraklama ölçüm raporu hazırlama ayrıntılarının sizlere faydalı olmasını temenni ederiz.

İşletme yetkilisi ile olan görüşmelerde saha çalışmalar öncesi gerekli bilgiler alınmış ve topraklama geçiş direnci kontrol raporu kontrol faaliyetlerinde neler yapılacağı bilgisi aktarılmıştır.

Topraklama Ölçüm Raporu Hazırlama Adımları

Periyodik kontrol raporu hizmetinin gerçekleştirilmesi için ilgili lokasyona ulaştıktan sonra şu adımlar izlenmiştir.

  1. Öncelikle elektriksel sistemin genel durumu hakkında bilgi toplanmış ve işletmede kullanılan topraklama tipi tespit edilmiştir.
  2. Ardından işletme içerisinde dolaşarak gerekli gözlem faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.
  3. Gözlem faaliyetleri sonrası sistemin ana elektrik besleme hattı olan ana dağıtım panosunun ölçüm ve kontrolleri yapılmıştır.
  4. Bu kontrollerde işletmede kullanılan aşırı akım koruma aygıtları ile kaçak akım rölesi ( artık akım anahtarı ) koruma düzenleri kontrol edilmiştir.
  5. Pano içerisinde gerekli etiketleme işlemleri yapıldığından hata akımı koruma düzenlerinin korudukları hatlar kolaylıkla tespit edilmiştir.
  6. Ardından sistemde ölçümü istenen son tüketici noktaları kontrol edilmiştir. Bu kontroller esnasında sistemin çevrim empedans bileşeni de denetlenerek sayılsa veriler arasına kaydedilmiştir.
  7. Alınan bu veriler raporlama hizmetinin son aşamasında kullanılacak olan verilerdir. Bu yüzden sağlıklı veri toplama adımı çok önemlidir.
  8. İşlemler tamamlanmadan hemen önce sistemde ortaya çıkan kontrollü elektrik kesintilerinin sonuçları hakkında gerekli bilgiler aktarılmıştır. Bu elektrik kesintileri esnasında  genel olarak kaçak akım rölesi kontrol düzenleri üzerinde denetlemeler yapılmıştır.
  9. Alınan veriler aynı gün gerekli hesaplama tabloları oluşturularak topraklama raporu haline getirilmiştir. Mesai saatleri içerisinde gerekli düzenlemeler yapılarak kontrol raporunun işletmeye gönderilmesi sağlanmıştır.

Sizler de işletmenizde gerekli periyodik kontrol denetimlerini yaptırmak isterseniz VEKTORX olarak bizlere ulaşabilirsiniz. Yandaki teklif talep formunu kullanabilir, sayfa üzerindeki telefon ve mail adresleri ile iletişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca topraklama ölçümü ücreti hakkında en merak edilen konu olan ücretlendirme konusuna da değinelim.

Aşağıda fiyatlama bilgisi ve açıklamalar paylaşılmıştır.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Ölçümü Ücreti

750 TL + KDV

(1-10 adet topraklama ölçüm noktasını kapsamaktadır. )