Topraklama Raporu Denetimi – 9

Topraklama raporu denetimi yazımızla sizler ile yeniden birlikteyiz. Yazımız daha önce paylaştığımız  topraklama ölçümü hizmeti paylaşımlarının devamıdır. Bugün ki yazımızda İstanbul / Beşiktaş ilçesinde bulunan bir konaklama tesisinin kontrol detaylarını paylaşmaktayız.

Konaklama tesislerine özel olarak sunduğumu periyodik kontrol paketi programımız kapsamında hizmetler yerine getirilmiştir.

topraklama-raporu-denetimi-9

Yukarıda bahsettiğimiz kontrol paketine topraklama raporu denetimlerinin yanı sıra diğer elektriksel kontrollerin de bazıları eklenmiştir. Yazımızda gerçekleştirilen kontrollerden sadece topraklama sistemi kontrollerine yer vermekteyiz. Diğer ayrıntıları kendi başlıkları altında bulabilirsiniz.

Topraklama Ölçümü  Nasıl Yapılır

Topraklama ölçümü adımlarını anlatırken genel itibari ile topraklama ölçümü nasıl yapılır sorusuna bir cevap vermeye çalıştık. Bu anlamda denetim adımlarının takip edilmesi ilgili kontrol için minimum gerek ve yeter şartı karşılamaktadır. Bu adımlar aşağıda  sırası ile verilmeye çalışılmıştır. İlk olarak işletmenin talep gün ve saat için gerekli planlamalar oluşturulmuştur. Otel içerisinde yapılacak işlemler ile ilgili yetkili kişiye gerekli bilgiler aktarıldıktan sonra işlemlere başlamak  için firmaya gidilmiştir. Bu nokta itibari ile yapılanların devamı aşağıdaki şekilde organize edilmiştir.

  1. Topraklama ölçümü gerçekleştirilecek noktaların keşfi için otel yetkilisi ile birlikte işletme gezilerek bilgi toplanmıştır. Bununla birlikte sistemin bileşenleri irdelenerek gerekli hallerde elektrik enerjisinin kesilebileceği hususu kendilerine aktarılmıştır.
  2. Yukarıdaki adım esasında bir gözlem faaliyetidir ve önceki yazılarımızı okudu iseniz atlanmaması gereken en önemli adımdır. Aynı zamanda işlemler öncesi yapılması gereken ilk adım da budur.
  3. Sonrasında Otel içerisinde ana dağıtım panosunun bulunduğu alana gidilerek ADP özelinde gerekli işlemlere başlanmıştır. ADP fonksiyonu gereği sistemin en önemli bileşenlerinden biridir. Bu sebeple kontrol adımlarında toplanan sayısal veriler dışında kritik önemdeki diğer ayrıntılarına da dikkat edilmelidir.
  4. ADP kontrolünden sonra sıradaki ölçüm noktasına geçmeden önce gerekli bilgilerin alınması için tali dağıtım panoları kontrol edilmiştir. Ölçüm alınması talep edilen noktalarda tali dağıtım panolarının olmaması bizi yanıltmamalıdır. Tali dağıtım panosu topraklama ölçümü de gerekli husular çerçevesinde yapılmıştır.i
  5. Daha sonra son tüketici noktaları kontrol edilerek gerekli sayısal veriler toplanmıştır.
  6. Yukarıdaki işlemeler tamamlandıktan sonra firma yetkilisine topraklama raporu hazırlanmadan önceki ilk ham veriler sunulmuştur.
  7. Denetimler gerçekleştirildiği aynı gün içerisinde topraklama ölçümü raporu hazırlanarak firmaya iletilmiştir.

Sizlerin de topraklama sistemlerinizi kontrol ettirme talebiniz var ise yandaki teklif talep formunu kullanarak yada sayfa üzerindeki mail ve telefon numaraları ile VEKTORX e ulaşabilirsiniz.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Denetimi Fiyatı

750 TL+KDV

( 1 -10 adet  topraklama ölçümü noktasını kapsamaktadır. )