Topraklama Ölçümü Raporu Hizmeti – 6

Topraklama ölçümü raporu – yazımızda Kocaeli/Gebze de bulunan bir işletmemizin topraklama raporu hizmeti ihtiyacına istinaden gerçekleştirdiğimiz ölçümler ve kontrolleri içeren adımları açıklamaya çalıştık.

topraklama-olcumu-raporu-hizmeti-6

 

Hizmetin verileceği lokasyon da eski bir yapı stoğu olması nedeniyle  elektrik tesisatı hakkında neler ile karşılaşabileceğimizi hemen hemen öngörerek işlemlerin ilk adımına yani göz ile kontrol adımına geçtik.

Gözle kontrol adımlarında önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere bir çok özel nokta üzerinde durarak ölçümlerin sonuçlarını anlamlandırma adımında bizlere yardımcı  olacak olan bilgileri topladık.

Bunlar ile beraber hizmet kapsamının 10  ölçüm noktasını  kapsadığını sizler ile paylaşmak isterim. Firmamız 2019 yılı içerisinde yayımladığımız ve yıl boyunca devam edecek topraklama ölçümü fiyatı kampanyası üzerinden hizmet alımını gerçekleştirmiştir.

Bu kampanya ilgili bilgiler aşağıda sizler ile paylaşılmaktadır.

topraklama-olcumu-fiyati

Topraklama Ölçümü Fiyatı

2000 TL + KDV

(1-10 Nokta arası Topraklama Ölçüm noktasının denetimini ve raporlama hizmetini kapsamaktadır.)

Topraklama Raporu Adımları

Topraklama raporu hizmetinin ikinci adımı olarak ölçümü yapılması istenen noktalar da gerekli sayısal veriler alınmıştır. Bu sayısal verilerin toplandığı noktalardan sizler için örneklemesini yaptığımız noktalar şu şekildedir.

  1. Firma dağıtım panosunun incelenmesi noktasında pano ile ilgili gerekli topraklama kontrolleri yapılmıştır. Ardından alınan sayısal veriler rapor oluşturulmasında yardımcı olacağından kayıt edilmiştir.
  2. Daha sonra tek bir mevcut panodan beslenen şebeke üzerinde kullanılan makine nin ölçümüne geçilmiştir. Bu makine de gövde koruma topraklaması kontrol edildikten sonra enerjili şebeke düzeninde ki korumasını da test etme açısından çevrim empedansı ölçümü de yapılmıştır.
  3. Bu makinenin çalıştırıldığı besleme düzeninden bağımsız olan diğer  ölçüm noktalarında da benzer işlemler uygulanmıştır.
  4. Son tüketici noktası ölçümlerinin devamında işlemler kullanılan priz gruplarında yoğunlaşmış ve denetim ve kontrol faaliyetleri son ölçüm noktasına kadar gerekli seviyede devam etmiştir.
  5. Periyodik kontrol ve raporlama hizmetinin ilk ayağı olan saha ölçüm faaliyeti tamamlandıktan sonra firma yetkilisine gerekli bilgiler aktarılmıştır.
  6. Alınan sonuçlar yapılan topraklama ölçümü hizmetini düzenleyen yönetmelikler ışığında topraklama raporu haline getirilmiş ve firmaya gönderilmiştir.
  7. Hesaplamalar sonucu ortaya çıkan bulgular neticesinde topraklama kontrol raporu UYGUNSUZ ibaresi ile sonuçlandırılmış ve firmanın gerekli revizyonları yapması beklenmektedir.
  8. Bulguların düzeltilmesinin ardından gerekli olan kontrol tekrarları için firma iletişime geçilerek nihai periyodik kontrol safhası tamamlanmıştır.

Sizler de topraklama ölçümü raporu hizmetleriniz de alanında uzman kadrosu ile VEKTORX olarak bizi tercih etmek için yandaki talep formunu ve ya yukarıdaki telefon ve mail adreslerini kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.