Topraklama Ölçümü Uygulaması 4

Topraklama ölçümü uygulaması : Bu yazımızda topraklama direnci ölçümü uygulaması 3 olarak yayınladığımız raporlama hizmeti detaylarının ikinci kısmına yer vermek istedik. Bir önceki lokasyon ölçüm yapılan işletmenin üretim tesislerinden bir tanesi idi.

topraklama-olcumu-uygulaması-4

 

  1. Bu tesis farklı bir mahalde ve aynı üretim tesisinin bir kolu olarak hizmet vermektedir. İşletmenin topraklama sistemleri çok eski olmayan bir tarihte yenilenmiş ve elektrik sisteminin bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. Bu tesiste de ölçüm ve kontrollere önce gözle kontrol adımlarını yerine getirerek başladık. Gözlem vasıtası ile yapılan kontrol başlangıcı, denetim süresi boyunca ortaya çıkarılacak uygunsuzluk bulguları hakkında önemli fikirler vererek sistemin toplamı üzerinde bir düşünce oluşturmamıza yardımcı olmaktadır.

Topraklama Direnci Ölçümü Aşamaları

  1. Ana dağıtım panosu kontrol adımları ile topraklama ölçümü uygulaması  hizmetinde devam ettik. Bu aşamada pano topraklama ölçümü nasıl yapılır hakkındaki ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
  2. Ana dağıtım hattının mevcut fiziksel güvenlik önlemleri alınarak olası dokunmaya karşı güvenlikli hale getirilmiştir. Alınan sayısal topraklama direnci ölçümü verileri sistemin topraklama tipine göre hesaplanarak bir sonraki ölçüm adımlarına geçilmiştir.
  3. ADP ölçümlerini takiben tali dağıtım hatlarının kontrolleri yapılmalıdır. İşletmede mevcut olan tali dağıtım panolarının görsel kontrolleri ile birlikte pano topraklama bağlantıları test edilmiştir. Elektriksel sistemlerde topraklama dirençleri ölçülürken karşılaştırma yapma adına aynı noktalardan çevrim empedansı ölçüm de yapılmalı. Hatta bu adım özellikle atlanmamalıdır.
  4. Tali dağıtım panolarında ki yük  kesicileri ve aşırı akım koruma aygıtları ile hata akımı koruma düzenleri test edildi. Bu adımda sistemin tipine ve çalışma karakteristiğine uygun olarak gerekli sayısal veriler alınmıştır.  Testin ardından kullanılan makine gövdeleri ve son tüketici noktası tanımına uyan ölçüm noktalarının testlerine başlanmıştır.
  5. Son tüketici noktalarının testleri ana dağıtım panosu ( ana kolon hattı ) ve tali dağıtım panolarının kontrollerine istinaden direnç değerleri kontrol edilmiştir. Bu değerler de yine çevrim empedans değerleri ile karşılaştırılarak topraklama ölçümü uygulaması hesaplamalarının doğruluğu sınanmıştır.
  6. Denetim kontrollerinin tamamlanmasına istinaden firma yetkilisine gerekli bilgiler aktarılmıştır.

Sizler de topraklama direnci ölçümü ve raporlama hizmetini VEKTORX olarak bizimle gerçekleştirmek isterseniz, yanda ki talep formunu doldurarak ve ya  yukarıdaki telefon numarası ile mail adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.