Topraklama Ölçümü

Topraklama ölçümü ve raporlama hizmetinin uygulamalarının paylaşıldığı yazı serimize topraklama ölçümü haber kategorisi altında takip edebilirsiniz.

Bu  ilk yazımızda VEKTORX olarak denetimlerini gerçekleştirdiğimiz periyodik kontrol esaslarının sizler ile paylaşılması amaçlanmıştır.

Topraklama Ölçümü Uygulaması-3

 

Periyodik denetim talebinde bulunan işletmemiz ile saha uygulamalarına geçmeden önce, denetimlerde ihtiyaç duyduğumuz birtakım ön prosedürlerin gerçekleştirildiği teyidi alınmış ve bunun sonrasında gerekli işlemlere başlayarak sayısal veriler toplanmıştır.

Topraklama Ölçümü Kontrolü Saha Adımları

Aşağıda resimde görülen nokta ve diğer tüm ölçüm  noktaları Elektrik tesislerinde  topraklamalar yönetmeliği maddelerine göre kontrol edilmiştir.

İlk noktamız işletmenin ADP olarak kodladığımız Ana Dağıtım Panosu veya Ana dağıtım Hattı – Kolonu olarak ifade edebileceğimiz ölçüm noktasıdır. ADP içerisindeki tüm sigorta ve hat başı koruma düzeneklerinin topraklama ölçümleri tek tek alınarak kontrol edildi. Topraklama ölçümlerini takiben çevrim empedansı ölçümü yöntemi ile ölçülen değerlerin doğruluğu kontrol edilerek not edilmiştir.

topraklama-olcumu-uygulaması-3

Bir sonraki adımımız yukarıdaki ADP noktasından beslenen ve hat başı koruma düzenleri ile korunan tali panolar ve son tüketici noktalarının ölçülmesi işlemidir.

topraklama-olcumu-uygulaması-32

Resimdeki tali dağıtım panosunun kontrolleri bir önceki adımdaki gibi gerçekleştirilerek topraklama ölçümü raporu için gerekli notlar alındı.

Bu noktada yapılan topraklama kontrolünde özel olarak bir takım eksiklikler sözlü olarak firmaya iletilmiştir.

Uygulama safhasında ki bir sonraki noktamız mevcut dağıtım panolarının kontrolünü takiben son tüketici noktalarının kontrolüdür. Son tüketici noktalarının kontrolü için gerekli olan ön hazırlık çalışmalarının yapıldığı örneklem noktalarının ölçümü safhası aşağıdaki resimdeki gibidir.

topraklama-olcumu-uygulaması-33

Bu ölçüm noktamız son tüketici olarak isimlendirilen ölçüm noktalarına güzel bir örnek oluşturmaktadır. Resimde görüldüğü gibi hem monofaze hemde trifaze girişlerin bulunduğu priz dağıtım grubu ( kombinasyonel priz grubu ) kontrolü için monofaze ( tek fazlı ) ve trifaze ( üç fazlı ) ölçümleri için özel olarak dizayn edilmiş kontrol aparatları  kullanılmıştır.

Bu noktanın ölçüm sonuçları için kombinasyonel priz gurubu üzerinde ki aşırı akım koruma düzenleri ile artık akım koruma düzenleri ( kaçak akım rölesi ) çalışma karakteristikleri not edilmiştir. Özel olarak artık akım anahtarının kontrolü işlemi atlanmamalıdır.

Bu ölçümler sonucunda hazırlana topraklama raporu firmaya saha şartlarının ve kontrol detaylarının içerecek şekilde ivedilikle ulaştırılmıştır.

Sizler de  periyodik kontrol taleplerinizi bizimle gerçekleştirmek isterseniz yandaki talep formu veya yukarıda ki mail ve telefon numarası ile bizlere ulaşabilirsiniz.