TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ KAÇ OLMALIDIR

Topraklama ölçümü kaç olmalıdır : Toprak ve elektriksel alt yapılardaki işlevi hakkında diğer yazılarımızda pek çok kez bahsettiğimiz için burda kısa bir tanımla üstünden geçelim. Topraklama ölçümü kaç olmalıdır konusunu anlamak için toprak için yapılan tanımlar önem arz etmektedir. Toprak yerkürede kapladığı hacim ve elektriksel özelliği sayesinde referans olarak sıfır kabul edilen bir maddedir. İlgili yönetmelikte toprak için şu tanım yapılmaktadır.

topraklama-olcumu-kac-olmalidir

 

Toprak: Elektrik potansiyelinin her noktada sıfır olduğu yeryüzünün madde ve yer olarak ifadesidir.

Topraklama işte bu sıfır potansiyelin kullanılması için gerekli ekipmanlar ile oluşturulan elektriksel koruma tiplerinden biridir. Topraklama ölçümü yönetmeliği bu konuyu açıklarken Topraklamak için kullanılan araç, düzen ve yöntemlerin tümüdür. ifadesini kullanır. Topraklama ölçümü kaç olmalıdır sorusunu cevaplamak için toprağın fiziksel durumunu tespit etmemiz gerekmektedir. Örnek: humuslu toprak, killi toprak, kumlu toprak, çamur, kayalık arazi.

Yukarıdaki fiziksel durum toprak özgül direnci ni değiştireceğinden topraklama ölçümü kaç olmalıdırsorusunun cevabınıda dolayısıyla değiştirecektir.

Örneğin topraklama değerleri kaç olmalı ile ilgili fikir vermesi amacıyla topraklama tesislerinin tasarım aşamasında dikkate alınması gereken standart toprak değerlerinin bazıları aşağıda paylaşılmıştır.

Bataklık 5-40 Ω.m

Çamur, Kil , Humus vb. 20-200 Ω.m

Kum 200-2500 Ω.m

Bu değerler topraklama tesisinin tasarımında kullanılacağindan topraklama ölçüm değeri ne olmalıdır ve topraklama değerleri kaç olmalı gibi soruları cevaplarken kullanılmalıdır. topraklama ölçüm yöntemleri kısmında ilk bahsedilmesi gereken ölçüm yöntemi wenner metodu olarak bilinen 3 üçlü ve 4 üçlü olarak toprak sondası ile yapılan ölçüm tipidir. Bu ölçüm tipinde gerekli ölçümler birkaç kez yapılarak ölçüm doğruluğu kontrol edilmelidir. Ayrıca toprak alanın bulunmadığı yerlerde çift klamp yöntemi ile çevrim empedansı ölçümü yönetmide kullanılmaktadır. Topraklama ölçüm yöntemleri nden çevrim empendası ölçümü ile ilgili yazımıza buradan ulaşmanız mümkündür.

Topraklama-olcumu-soru-cevap-alani

Paratoner topraklama değeri kaç olmalı

Topraklama ölçümü kaç olmalıdır konusunun alt başlığı olarak paratoner topraklama değeri hangi aralıkta olmalı konusuyla devam edelim. İlgili standartlarda belirtildiği şekliyle tam bir üst sınır değer verilebilen paratoner topraklama değeri kaç olmalı sorusu 10Ω olarak belirtilmektedir.

topraklama direnci ölçümü yapıldıktan sonra ilgili topraklama ölçümü değerleri yapılan topraklama ölçüm yöntemleri ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen hesaplama formüllleri ile rapor haline getiriliir. Topraklama raporu olarak bilinen topraklama direnci ölçümü raporu için ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca topraklama ölçümü raporu hakkındaki ayrıntılı bilgilere ulaşmanız için hazırladığımız yazının linki tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. VEKTORX uzman mühendis kadrosu ile topraklama ölçümü İstanbul, topraklama ölçümü Tekirdağ ve topraklama ölçümü Kocaeli ihtiyaçlarınıza en hızlı ve doğru çözümleri verebilmek için hizmetinizdedir. İhtiyacınız olan topraklama ölçümü gibi periyodik kontrollerinize fiyat teklifi oluşturulabilmesi için teklif sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.