Topraklama Ölçümü Denetimi  5

Topraklama ölçümü denetimi örneklerini paylaştığımız yeni yazımızda bir işletmemizin ölçüm ve kontrol faaliyetlerine  ilişkin ayrıntılara yer  vermekteyiz.

Bugünkü işletmemiz de işletme yetkilisinin talebi üzerine topraklama ölçümü hizmeti nin yanı sıra elektrik iç tesisat uygunluk kontrolü ve raporlama hizmeti de periyodik kontrol kapsamının içerisine eklenmiştir.

topraklama-olcumu-denetimi-5

 

Topraklama Ölçümü  Kontrolü Adımları

Ölçüm yapılacak mahal de gerekli gözlem faaliyetleri gerçekleştirilirken elektrik iç tesisler yönetmeliği ve elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği tarafından detaylı bir şekilde açıklanan kontrol adımları uygulanmıştır. Gözle kontrol adımı her topraklama ölçümü denetimi raporlama hizmeti hizmeti için standart olarak yapılması gereken ilk periyodik kontrol adımıdır.

Gözle kontrol adımlarının sonrasında işletmenin elektrik sistemlerinin ayrıntılı denetim faaliyetine geçilmiştir.

Burada ki önemli husus;

Topraklama ölçümü kontrolü ve raporlama hizmeti faaliyetleri yürütülmelidir. Aynı zamanda mevcut sistemin elektrik iç tesisat açısının kontrolleri de detaylı bir şekilde yapılmalıdır.

İkinci adım olarak ADP panosunun topraklama geçiş direnci değerleri ölçülmüş ve elektrik sisteminin ana kolon hattı olan ADP özelinde imalat ve kullanım açısından değerlendirmeler bulunulmuştur.

ADP üzerindeki uyarı işaretlerinden dokunmaya karşı topraklama bağlantılarının oluşturulup oluşturulmadığına ek yerlerinin bağlantı şeklinden birleşim noktalarının termal ( ısıl ) kontrollerine kadar hepsi gerçekleştirilmelidir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra tali dağıtım panolarına geçildi ve periyodik kontrol hizmeti akışı içerisinde incelemelere devam edildi.

Üçüncü adım olarak yukarıda bahsettiğimiz adımda olduğu gibi tali dağıtım panolarının incelemeleri ve sayısal verilerin alınması işlemleri tamamlanmıştır. Elektrik iç tesisat kontrolleri yapılırken sadece dağıtım hatları değil tüm elektriksel şebeke bileşenleri kontrol edilmelidir.

Bu sebeple bir sonraki adımda son tüketici noktalarına geçilirken aynı zamanda mevcut diğer bileşenleri kontrolleri gerçekleştirilmiştir.

Burada ki önemli husus şu şekilde belirtilmelidir;

Topraklama Raporu

Elektrik sisteminin aşırı akım ve/ve ya artık akım koruma düzenlerinin etkili ve olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontroller yapılan topraklama ölçümü kontrolü faaliyetlerinin ana omurgasını oluşturmalıdır.

İşlemlerin ( Gözle denetim, sayısal ölçüm verilerinin alınması ve kontrol adımları ile imalar kontrollerinin ) tamamlanmasının ardından rapor yazım aşamasına geçilmiştir.

İlgili saha faaliyetlerinin yürütüldüğü işletmemiz mevcut  yönetmelikler de açıkça belirtilen amir  maddeler nedeniyle uygunluk ibaresi alamamıştır. Kendilerine verilen bilgiler ve hazırlanan UYGUNSUZ ibareli raporda açıklandığı üzere;

Gerekli eksiklikleri giderdikten sonra, tekrar topraklama ölçümü denetimi işlemleri için firmaya gidilmesi hususunda mutabık kalınmıştır.

Sizlerde işletmelerinizin güvenli bir elektrik sistemine sahip olup olmadığını öğrenmek ve / ve ya ilgili denetimlerde ihtiyaç duyduğunuz topraklama raporu hizmetlerine ulaşmak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.