TOPRAKLAMA RAPORU ÖRNEĞİ

Topraklama raporu örneği : Topraklama, elektrik enerjisi kullanılan sistemlerde gerek sistem bileşenleri gerekse bu sistem ile ilişkili olan canlıları koruma amaçlı olarak yapılan koruma bileşenidir. Elektriksel sistemlerin çeşitlerine göre farklı uygulama şekilleri olan topraklama sistemleri belirli periyotlar ile kontrol edilmelidir ve topraklama raporuhazırlanmalıdır. Topraklama raporu örneği ne geçmeden önce önemli bilgilerin temel olarak bilinmesi gereklidir.

topraklama raporu örneği

 

Toprak pek çok açıdan hayat döngüsü içerisinde temel bileşen olduğu gibi elektrik enerjisinin kullanıldığı çoğu sistemde de bir referans olarak kullanılmaktadır. Evet toprak hacmi ve kapasitesi teorik olarak sonsuz kabul edilir ve elektrik için sıfır noktası olarak işleme alınır.

Topraklama da bu temel üzerine inşaa edilmiştir. Topraklama sistemlerinin istenilen şekilde etki göstermesi gerektiğinde toprağın karakteristik yapısının bilinmesi ve topraklama bileşenlerinin buna göre seçilmesi gereklidir. Bu nedenle en başta toprak özgül direnci ölçüm raporu hazırlanmalıdır. Toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği için hazırladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Topraklama sistemi doğru bir şekilde tesis edildikten sonra topraklama ölçümü yapılmalı ve topraklama raporu hazırlanmalıdır. Topraklama Ölçümü Raporu Örneği Word – TT Sistem için linke tıklayabilirsiniz.

Topraklama kontrol formu topraklama raporu hazırlamak için sahada kullanılan ve izlenmesi gereken adımları içerir. Bu adımlar sırası ile uygulanarak en doğru topraklama ölçümü yapılmış ve teknik anlamda yetkin bir topraklama raporu hazırlamış oluruz.

Enerjisiz sistemlerde de topraklama tesis edilmektedir. Örneğin doğalgaz tesisatlarında topraklama sistemleri oluşturulur ve bu oluşturulan topraklama tesisatının belirli periyotlar ile ölçümü yapılarak doğalgaz topraklama ölçüm raporu hazırlanır.

Topraklama raporu örneği olarak hazırlanan dosya için burayı tıklayınız.

Topraklama raporu örneği linkine buradan ulaşabilirsiniz. Gerekli ölçüm faaliyetleri sonucunda ilgili topraklama raporu örneği hazırlanabilir.

Topraklama kontrol formu

Bir ölçüm protokolü tamamlana kadar izlenmesi gereken adımlar topraklama raporu için çok önemli bir temel teşkil edecektir. Bu sebeple topraklama kontrol formu gerekli denetim ve ölçümler yapılmadan önce titizlikle hazırlanmalı ve topraklama raporu ile ilgili kişiler için sadeleştirilmelidir.

Topraklama ölçüm raporu kimler yapabilir;sorusu hakkında kanun ve yönetmeliklerde birtakım farklılıklar olsa da Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğinde açıkça belirtildiği üzere ilgili yetki belgelerine sahip Elektrik Mühendisi veya Elektrik-Elektronik Mühendisleri şeklinde cevaplanması en doğrusudur.

topraklama-raporu-ornegi

Topraklama ölçüm raporu fiyatı

VEKTORX olarak topraklama ölçüm raporu fiyatını belirlemede ilgili odanın açıkladığı referans birim ücretler kullanılmaktadır. Bu noktada verilen hizmet kalitesi topraklama ölçüm raporu fiyatı ndan bağımsız olarak en üst kalitede olmalıdır. Bu yüksek kaliteyi ve en doğru topraklama raporu hizmetini işletmelere sunabilmek için kampanyalı paketler ve indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği Periyodik olarak gerçekleştirilecek topraklama ölçümü hizmetinde tesisin yeni kurulması aşamasında yapılacak olan toprak özgül direnci ölçüm raporu örneği temele teşkil edecektir.

Doğalgaz topraklama ölçüm raporu;Kimyasal ve fiziksel yapısı nedeniyle doğalgaz çok hassas bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle doğalgaz iletim ve dağıtım noktalarında gerekli önlemler alınmalıdır. Bunların başında gelen statik yük bulunan ve enerji altındaki işletme alanları mahalinde doğalgaz iletim hatlarının topraklamalarının yapılarak periyodik olarak doğalgaz topraklama ölçüm raporu ile belgelendirilmesi gerekmektedir.