TOPRAKLAMA RAPORU EMO

Topraklama raporu emo başlıklı bugünkü yazımızda TMMOB çatı örgütüne bağlı olan Elektrik Mühendisleri Odasının topraklama ölçümünü gerçekleştirecek olan firmalar için hazırladığı topraklama raporu formatına yer vermekteyiz.

topraklama-raporu-emo

 

Bahse konu topraklama raporu EMO tarafından önceki yıllarda hazırlanmış olup ölçüm ve denetleme faaliyetlerini oda ya bağlı olarak yürüten VEKTORX tarafından geliştirilmiş ve güncellenmiştir. Bunun sebebi sahada ölçüm ve kontrol faaliyetlerinde bulunan mühendislerimizin önemli gördüğü noktaların topraklama raporu nüshasına eklenmesi olduğunu ifade etmek isteriz.

Topraklama kontrol formu

Topraklama tesislerinin sağlıklı olarak işletilmesi için bu sistemlerin periyodik olarak tekrar eden kontrol ve ölçüm süreçlerinden geçmesi gerekmektedir. Gerekli test faaliyetlerine maruz kalan topraklama tesisinin alınan sonuçlar sonucunda görevini doğru bir şekilde yapıp yapmadığı raporlanır. Bir topraklama sisteminin saha uygulama ve denetleme planı bulunmalıdır. Topraklama kontrol formu için gerekli olan adımlar aşağıda belirtilmiştir.

Topraklama Raporu EMO

Topraklama için kullanılan elemanların çeşitleri, bulundukları yerler, kesit ve boy gibi fiziksel özellikleri, zemin seviyesinin ne kadar altına gömüldüğü aynı zamanda hangi açılar ile irtibatlandırıldığı yani topraklayıcı tesis türü başlangıçta belirlenmelidir. Yukarıdaki bilgiler edinildikten sonra sıra topraklama ölçümüne ilişkin bilgiler yer almalıdır. Bunlar toprak özgül direnci ölçüm değeri, topraklama elemanlarının ve toplam topraklama tesisinin yayılma direnci, topraklama geçiş direnci ve topraklama empedansı gibi bilgiler topraklama kontrol formu nda yer almalıdır.

Topraklama ölçüm raporu fiyatı

Yukarıdaki faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve raporlama hizmetinin sonuçlandırılması eylemlerinin tümü adına belirlenen ücretlendirme için buradan fiyat teklifi alabilir veya aşağıdaki hızlı talep formunu doldurabilirsiniz. VEKTORX sadece bugünün değil yıllar içerisinde bu faaliyetlerine kaliteyi arttırarak devam etme kararlılığında olduğundan en iyi kaliteyi en uygun fiyat ile buluşturmayı önemli bir değer olarak görmektedir.

Topraklama ölçüm cihazı

Topraklama ölçümü faaliyetlerini yerine getiren yetkin mühendislerimizin en büyük yardımcısı son teknoloji topraklama ölçüm cihazlarıdır. Bu cihazlar günümüzde değişen yapı inşa metotları sebebiyle farklı ölçüm metotları ile en doğru topraklama ölçümü nü yapabilmekte ve topraklama raporu hazırlama aşamasında raportörlerimize büyük kolaylık sağlamaktadır.

Topraklama yetkilendirme belgesi

Yapılan ölçüm ve raporlama faaliyetlerinin geçerli olması için raporlama yapan kişilerin topraklama yetkilendirme belgesi ne sahip olması gerekmektedir. Bu topraklama yetkilendirme belgesi ilgili oda tarafından gerekli eğitimler verildikten sonra yapılan sınav sonucunda kazananlara verilmektedir. Topraklama yetkilendirme belgesi ile ilgili eğitimler için ilgili odanın sayfasına bakabilirsiniz.